1 Yılda Yalnızca 1 Gün Gerçekleşen Ender Olay Kameraya Bu türlü Yakalandı

1 Yılda Yalnızca 1 Gün Gerçekleşen Ender Olay Kameraya Bu türlü Yakalandı

Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi‘nde (CUBG) bulunan az bir ay sarmaşığı (Selenicereus wittii) yalnızca bir gün çiçek açması ile biliniyor. İşte bu etkileyici olay, bu sefer kameraya yakalandı.

Bu Amazon kaktüsü çeşidi, yılda yalnızca bir sefer, gece vakti çiçek açıyor ve bu sefer olay, CUBG tarafından dikkatlice takip edildi ve canlı olarak yayınlandı. Dünya genelinde yüz binlerce kişi ise bu çiçeğin açtığı günü heyecanla beklemekteydi.

CUBG Yöneticisi Beverley Glover, bilim insanları, botanistler ve bahçe uzmanları olarak bu anı heyecanla beklediklerini lakin çiçeğin Dünya genelinde gördüğü ilgiyi beklemediklerini, bunun şaşırtan, etkileyici ve memnunluk verici olduğunu söyledi.

Bu, Selenicereus wittii’nin BK’de birinci defa çiçek açışıydı ve sayılı kayıttan biri. Bitkinin bulunduğu seranın denetleyicisi Alex Summers 20 Şubat tarihinde çiçeğin açışını yerinde gözlemleyenlerden biriydi. Anlattığına nazaran sabah canlı yayında goncanın yapraklarının ayrılmaya başladığını gördüler ve öğlen vaktinde beklenenden çok daha erken açacağı belirli oldu. Akşamüzeri büsbütün açılmaya başladıktan sonra da tam açık haline saat 17.00’da ulaştı.

Olağanda gece açan çiçek, mahallî saat ile 13.40’ta açmaya başlayarak tam açılmaya 17.00 civarında ulaşması ile 20 Şubat tarihinde bilim insanlarını hazırlıksız yakaladı. Çiçeğin açışını, hemen yukarıdaki hızlandırılmış görüntüde izleyebilirsiniz.

Summers’ın söylediğine nazaran çiçeğin açması ile havayı yasemin gibisi bir koku sardı. Yaklaşık 12 saat süren olayın akabinde geriye kalan koku ise pek hoş değildi ve Summers bu kokuyu “kamusal tuvaletler üzere” olarak tanımladı.

CUBG grubu bu ender bitkiler hakkında öğrenilecek daha çok fazla şey olduğunu belirtiyor. Glover, bu bitki hakkında bilinenlerin çok az olduğunu ve yetiştirdikleri bir tane bulunmasının bu mevzuda çok yardımcı olduğunu söyledi. Çiçeğin yapraklarından birkaç örnek aldıklarını ve yakında incelemeye başlayacaklarını belirtti.

15 Mart 2021
45 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?