10 yıldır Sesi Çıkmayan Linux Dağıtımı Slackware, 15.0 Sürümü ile Dönüyor

10 yıldır Sesi Çıkmayan Linux Dağıtımı Slackware, 15.0 Sürümü ile Dönüyor

Patrick Volkerding tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Slackware, birinci sefer sahneye neredeyse otuz yıl evvel, 1993’te çıktı. Şu anda, dağıtımı hala faal olarak sürdürülen en eski iki Linux dağıtımından biri pozisyonunda bulunuyor (diğeri Debian). Lakin her ne kadar perde ardında geliştirilmesi sürmüş olsa da, çok uzun vakittir yeni bir dağıtımla ortaya çıkmıyordu. Ancak artık, Slackware 15.0’ın ayak sesleri gelmeye başladı; Slackware 15. 0 Beta yayınlandı.

Ubuntu ve Fedora üzere birden fazla çağdaş Linux dağıtımı altı ayda bir güncelleniyor, fakat Slackware, “hazır olduğunda yayınlanma” ideolojisini izliyor. Bu da en son 2016’da, bir orta sürüm olan Slackware 14. 2 ile gerçekleşmişti. Slackware 14.0’ın sunulmasının üzerinden ise neredeyse 10 yıl geçmiş durumda. 

Tecrübeli Linux kullanıcıları için tasarlanan Slackware’in cazibesi, Unix’e en fazla benzeyen Linux dağıtımı olması. Volkerding sürüm notlarında “32-bit mariadb ile yaşanan meseleler için hala bir tahlil olmamasına karşın bu sürümü bir beta olarak yayınlayacağım” diyor.

Değişiklik günlüğüne nazaran, Slackware 15. 0 Beta GCC 10.3 derleyicisi ile oluşturulmuş ve beraberinde Linux 5. 10. 29 Uzun Vadeli Takviye (LTS) çekirdeği ile geliyor.

05 Mayıs 2021
67 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?