18 GB RAM’li Telefonlar Geliyor, Birinci Model ASUS ROG Phone 5 Olacak

18 GB RAM’li Telefonlar Geliyor, Birinci Model ASUS ROG Phone 5 Olacak

Günümüzde akıllı telefonlardaki RAM kapasitesi, pek çok dizüstü bilgisayardan daha yüksek düzeyde. Artık piyasada üst segment akıllı telefonlarda 6 GB, 8 GB ve 12 GB RAM kapasitelerini görmeye alıştık. Lakin çok yakında daha fazlası da gelecek.

Bilindiği üzere ASUS’un oyun telefonu serisinin son modeli ROG Phone 5 için geri sayım sürüyor. Şirketin birkaç gün içinde tanıtması beklenen ROG Phone 5 için bugüne kadar pek çok sızıntı duyduk, lakin yeni ortaya çıkan bilgi, bugüne kadarkiler ortasında en heyecanlandırıcı olanı.

ROG Phone 5’in şu ana kadar “I005DA” kod isimli modeliyle 8 GB yahut 16 GB LPDDR5 RAM bellekle geleceği biliniyordu. Lakin ortaya çıkan yeni bilgi, ROG Phone 5’in 2’inci bir sürümünün daha olacağını gösterirken, “I005DB” olarak kodlanan bu modelde tam 18 GB LPDDR5 RAM olacağı söyleniyor. Aslında bu söylenti olmaktan da çıkmış durumda. Çünkü bu bilgi, direkt olarak bellek üreticisi SK hynix tarafından doğrulanmış.

SK hynix yaptığı açıklamada ROG Phone 5’te 18 GB RAM modüllerini kullanacaklarını açıklarken, bununla da kalmayacaklarını söylüyor. Yeni RAM modüllerini daha fazla akıllı telefonda kullanacaklarının da muştusunu veren SK hynix, akıllı telefon pazarında LPDDR5 belleklerin kullanımının 2023 yılına kadar yüzde 50 oranını aşmasını beklediklerini de söylüyor.

18 GB RAM’e sahip birinci telefonlardan biri olacak olan a’i ise nubia’nın RedMagic 6 Pro modeli takip edecek. RedMagic 6‘da da 18 GB RAM yer alacağı, ama şirketin bu RAM kapasitesine “sanal” olarak ulaşacağı söyleniyor. Telefonda fizikî olarak 12 GB RAM yer alacakken, nubia kapasiteyi artırmak için RAM Boost teknolojisini kullanacak.

Bu arada ASUS ROG Phone 5’in bilinen öbür özellikleri ortasında Snapdragon 888 işlemci kullanacağı ve ardında özelleştirilebilir 2’inci bir ekran bulunduracağı biliniyor. ASUS ROG Phone 5 hakkında tüm bilgileri daha evvel burada da sizlerle paylaşmıştık.

16 Mart 2021
80 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?