Airbus, Uzaydaki Birinci Uydu Fabrikasının Öncüsü Oldu

Airbus, Uzaydaki Birinci Uydu Fabrikasının Öncüsü Oldu

Airbus, Horizon 2020 Programı kapsamında uzayda uzay aracı üretimini incelemek üzere Avrupa Kurulu tarafından seçildi. The PERIOD (PERASPERA In-Orbit Demonstration) projesi, yörüngede uydu montajı ve üretimine odaklanmaktadır. 3 milyon Euro bedelindeki bu A/B1 faz kontratı, yörüngede bir demonstrator ile devam etmek emeliyle iki yıl sürecek.

PERIOD’ın hayata geçireceği “Yörünge Fabrikası”, anten reflektörleri, uzay aracı bileşenlerinin montajı ve uydu yükünün direkt uzayda değiştirilmesi üzere ana bileşenlerin inşasına öncülük edecektir.

Bu, yörüngedeki büyük yapıların gelecekteki üretimine öncülük edecek. Direkt yörüngede üretim yapmak, uzay sistemlerinin nasıl tasarlandığı, inşa edildiği ve işletildiği konusunda ihtilal yaratacaktır. Her şeyin Dünya’da üretildiği ve akabinde uzaya taşındığı klasik yaklaşıma nazaran kıymetli avantajlara sahiptir, zira uzayda inşa edilen eserler için kısıtlamalar ve fırlatma ihtiyaçları olmayacaktır. (Fırlatıcı kütle ve hacim sınırlamaları, fırlatmaya dayanacak yapısal güç)

Bu amaca ulaşmak için Airbus Defence and Space Bremen’de, robotik operasyon, sanal gerçeklik ve uzay içi montaj üzere alanlarda kendi uzmanlıklarını bir ortaya getiren yedi yenilikçi Avrupalı’dan oluşan bir gruba liderlik ediyor: DFKI, EASN-TIS, GMV, GMV-SKY, ISISPACE, SENER Aeroespacial and Space Applications Services.

PERIOD, üstün yetenekleri ile uzayda servis, üretim ve montaj bedelini gösterecek ve bu kapasitesi ile Avrupa’nın yörünge içi servis ve üretim açısından ön saflarda  koymak için kapasite ve endüstriyel altyapı geliştirmesine yardımcı olacaktır. PERIOD, gelecekteki araştırmaları teşvik edecek, yeni pazar fırsatları yaratacak ve ileriye dönük teknolojilerde işletme ve büyümeye yol açacaktır.

Gelecekteki uzay fabrikası, demonstrator’ın yanı sıra, bir fırlatıcı tarafından yörüngeye fırlatılabilir, daha sonra aktive olur ve yörüngede özgür olarak üretime başlar. Daha fazla esneklik ve daha düşük bir maliyet sunan alternatif bir çalışma misyonu için ISS altyapısı kullanılabilir.

Airbus Uzay Araştırmaları Proje Lideri Silvio Sandrone, “Airbus, on yılı aşkın müddettir yörünge içi üretim teknolojileri üzerinde çalışmaktadır ve PERIOD programı, Avrupa’nın teknoloji ile birleştirilmiş know-how’ını bir sonraki düzeye taşımaya yardımcı olacaktır. Gelecekteki büyük ölçekli uzay sistemleri yalnızca yörüngede üretilebilir ve monte edilebilir, bu nedenle Avrupa’nın bu kilit yeteneğin ön saflarında yer alması kritik ehemmiyet taşır.

Airbus grupları, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından finanse edilen bir projede, gelecek yıl uzaya konuşlandırılacak birinci metal 3D yazıcı olan Metal3D ve Alman Uzay Ajansı’nın (DLR) dayanağıyla robotik ve yapay zeka tabanlı montaj operasyonları sergileyen MANTOS projesi de dahil olmak üzere bir dizi uzay araştırma programına katıldı.

31 Mart 2021
64 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?