Android Telefon Nasıl Hızlandırılır: A’dan Z’ye Android Hızlandırma Yolları

Android Telefon Nasıl Hızlandırılır: A’dan Z’ye Android Hızlandırma Yolları

Android nasıl hızlandırılır? Android telefonu hızlandırma metotları neler? Chip mecmuası arşivinden (2020) bu soruların karşılığı veriyoruz: İşte Android hızlandırma için uygulanabilecek metotlar:

Ortalama bir kullanıcı, akıllı telefonunu günde iki saatten fazla kullanıyor. Bu oran, kullanıcı yaşı ile karşıt orantılı. Yani kullanıcı yaşı gençleştikçe telefona ayrılan vakit artıyor. Çeşitli çalışmalara nazaran, akıllı telefonumuzu onlarca kez elimize alıp kilidini açıyoruz. Bu sık ve kısa vadeli kullanımlar, bir müddet sonra telefon geç tepki göstermeye başlayınca sıkıcı bir hal alabiliyor. Son yıllarda orta ve üst sınıf akıllı telefonlar hayli kâfi seviyede performans sağlıyor olsalar da, aşikâr bir müddet sonra bu durum değişebiliyor. Ekran kilidini açmanın akabinde telefon bir mühlet cevap vermeyebiliyor yahut uygulamalar ortası geçiş son derece yavaş hale gelebiliyor. En berbatı de akıcı ve süratli kullanım, yerini yavaş ve takılan bir sistem tecrübesine bırakabiliyor.

Telefonun yavaşlamasına sebep olabilecek farklı etmenler var. Bu etmenlere nazaran de çeşitli usuller ile telefonunuzu daha süratli bir hale getirmek mümkün: Depolama ve belleği hafifletmek, gereksiz uygulamalardan kurtulmak ve telefonun en kıymetli uygulaması olan internet tarayıcısını hızlandırmak…

Cep telefonlarının yavaşlamasına neden olan etmenler

Yeni jenerasyon Android telefonların işlemcileri, günlük süreçleri yerine getirme konusunda gereğince kabiliyetliler. Ama darboğazlar diğer bir husus. Eski ve orta düzey telefonlarda dahili hafıza dolabiliyor ama bu başlı başına bir sorun değil. Android’in depolama alanı yöneticisi, tüm belleği aktif bir halde kullanıyor ve uzun müddettir kullanılmayan uygulamaları sonlandırıyor. Tüm programları yahut belirli bir kısmını elle sonlandırmak birden fazla vakit telefonu hızlandırmıyor zira bu uygulamaları daha sonra tekrar başlatmak daha fazla sistem kaynağı harcanmasına sebebiyet veriyor.

  • Windows Hızlandırma Rehberi: Windows 10 Suratını Artırma Yolları ve Fazlası

Yani bellek ve hafıza doluluğuna nazaran sistemin ve yazma sürecinin suratı da değişiyor. Bu durumda kullanılmayan uygulamaları kaldırmak ve gereksiz belgelerden kurtulmak aygıtınıza yardımcı olacaktır. Art plan faaliyetlerinin tüm sisteme yük olduğu kesin, performans düşüklüğüne ve pil ömrünün erken tükenmesine sebebiyet veriyorlar. Yani mümkün olduğunca kullanılmayan uygulamayı silmeye ihtimam gösterin. Telefonunuzdaki uygulamalar, siz o sırada kullanmıyor da olsanız, bildirim göndermek üzere sebeplerden dolayı art planda faaliyetlerine devam ediyorlar.

Depolama Alanını Boşaltın: Fotoğraf ve görüntüleri temizleyin

Üst seviye bir telefonu yavaşlatmanın en kolay yolu, onu çok yüksek oranda yahut büsbütün bilgi ile doldurmaktır. Depolama alanı ne kadar dolarsa, sistem süreçleri sırasında gerçekleşecek yavaşlamalar da o kadar artar. Düşük hafızalı ve yüksek kalite kameralı bir telefon kullananlar, kısa bir mühlet içerisinde telefonlarında yavaşlama yaşayabilir. Birçok telefon, hafızadan dolayı yavaşlamalar başladığı vakit durumu kullanıcıya bildirir. Bu bildirimlere dokunmak, Android depolama alanı menüsünü açar. Buradan da data silmenin farklı opsiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Lakin birçok insan fotoğraf ve görüntülerinin telefon hafızasında kalarak her an ulaşılabilir olmasını tercih eder. Şayet bir bellek kartınız yoksa, tüm bunlar telefonun dahili hafızasında saklanır.  Google’ın Fotoğraflar isimli uygulaması, bu duruma kolay bir tahlil getiriyor: Fotoğraf ve görüntülerinizi, orjinal boyutları yerine yüksek kalite halleriyle Google’ın bulut hizmetine yedekliyor. Telefonunuzu kaybetme üzere durumlarda, yeni aygıta direkt Google servislerinden yedek dataları indirme imkanı sağladığından, bu usul hayli faydalı olabiliyor.

Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak, tek dokunuş ile, bulut sisteminde kayıtlı fotoğrafları telefonunuzdan kaldırarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı incelemek istediğinizde de yeniden Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. (Bilgisayardan da photos.google.com adresini ziyaret ederek fotoğraflarınızı inceleyebilirsiniz.) Böylelikle GB’larca alanı temizlemiş olacaksınız.

Apple’ın iCloud servisi de Google Fotoğraflar’a misal formda çalışıyor. Apple’ın dezavantajı ise, seçim talihi olmadan tüm fotoğrafların buluta kaydedilmesi. Tüm kullanıcılar her fotoğraflarının bulut sisteminde aktarılmasını dilek etmeyebilir. Ek olarak, buluttaki fotoğrafları tekrar incelemek için internet ilişkisi kural. Bulut sistemi kullanmak istemeyenler önümüzdeki sayfalarda yer alan tavsiyeleri uygulayabilirler.

Depolama Alanını Boşaltın: Başka evrakları da temizleyin

Fotoğraflar ve görüntülerinizin haricinde, telefonunuzda çok yer kaplayan diğer cins evraklar da mevcuttur. Örneğin bir MP3 koleksiyonu yahut büyük boyutlu indirmeler de GB’lar dolusu yer işgal ederek telefonunuzu yavaşlatabilir. Hangi belge ve uygulamanın ne kadar yer kapladığını öğrenmek için telefonunuzun ayarlar menüsünde “Depolama” araması yapabilirsiniz. İlgili belge cinsine dokunmak, sizi tek tek yahut topluca silebileceğiniz evrakların bulunduğu listeye taşıyacaktır. Genelde belge yöneticisini kullanarak dataları klasör klasör silmek daha verimli bir süreçtir. Örneğin bir müzik yayını uygulaması kullanıyorsanız, aygıtınızda evvelden depoladığınız MP3 evraklarını silebilirsiniz. Bu üzere evrakların haricinde, manuel olarak yüklenen uygulama güncellemeleri ve tarayıcı ile incelediğiniz PDF’ler üzere içerikler de indirilenler klasörünüzde yer alır. Bu klasördeki her belgeyi silmek ekseriyetle mümkündür.

Depolama Alanını Boşaltın: Uygulamaların önbellek ve bilgilerini temizleyin

Birtakım uygulamalar, kendilerine ayrılan depolama alanlarında yüksek hacimli datalar saklar. Bu durum, sık ziyaret edilen bölgeleri çevrimdışı kullanım için saklayan bir navigasyon uygulaması üzere durumlarda işe fayda. Bu usul data saklayan uygulamaları uzun müddettir kullanmamanıza karşın silmek de istemiyorsanız, uygulama bilgilerini silebilirsiniz. “Ayarlar>Uygulamalar” yolunu izleyin.

Uygulamalarınızın listesini göreceksiniz. Sağ üstteki üç nokta işaretine basarak uygulamaları boyutlarına nazaran sıralayın. Rastgele bir uygulamayı incelediğinizde uygulamayı kaldırmak dışında iki farklı silme seçeneğiniz olacak: “Verileri Temizle” seçeneği ile tüm datalar ve seçenekler silinebilir. Böylelikle uygulama birinci kurduğunuz varsayılan haline döner. “Önbelleği Temizle” seçeneği ise önbelleğe atılmış ve tekrar indirilmesi hayli kolay olan dataları temizleyecektir. Bilhassa de “Verileri Temizle” seçeneğinden sonra gereksiz yer işgal ettiğiniz düşündüğünüz bir uygulama varsa, “Kaldır” butonu ile uygulamayı sistemden silmeniz daha yanlışsız olacaktır.

Depolama Alanını Boşaltın: Uygulamaları topluca silin

Muhakkak bir kullanım devrinin sonunda, çeşitli sayıda uygulamayı yüklemiş ve silmiş olursunuz. Yüksek ihtimalle sisteminizde de az, hatta hiç kullanmadığınız uygulamalar şurası vaziyette olacaktır. Bu uygulamaları silmek hem depolama  alanı boşaltmanızı sağlar hem sistem başlatmayı hızlandırır, hem de bellek ve işlemci yükünü düşürür. Son olarak da, ne kadar az uygulama kullanırsanız, kullanım bilgilerinizi kaydeden uygulama sayısı azalacağından, bilgi güvenliğiniz de o kadar sağlam olur.

“Ayarlar>Uygulamalar” yolunu izleyerek uygulamaları istediğiniz nizamda sıralayabilirsiniz. Örneğin uygulamaları kullanım tarihlerine yahut müddetlerine nazaran sıralayarak en az vakit ayırdıklarınızı inceleyebilir ve silebilirsiniz. Ancak uygulamaları tek tek inceleyerek silmek vakit alıcı olacaktır.

  • Telefon Yavaş Şarj Oluyor… İşte Telefon Yavaş Şarj Sorunu Nedenleri

Google Play Store’da bulabileceğiniz Easy Uninstaller uygulaması ile bu durumu kolaylaştırmak mümkün. Bu aracı kullanarak tek seferde birden fazla uygulamayı silebilirsiniz. Silme sürecinden evvelki ihtar iletisi her uygulama için karşınıza çıkacak, lakin Easy Uninstaller sayesinde bu iletileri da tek dokunuşla onaylayabiliyorsunuz. Akabinde da telefonun süreçleri bitirmesini beklemeniz gerekecek.

Depolama Alanını Boşaltın: Uygulamaları SD karta taşıyın

Dolu bir dahili depolama alanına sahip cep telefonunda yalnızca sistem yavaşlamaz: Birtakım uygulamalar çalışmayı bırakır ve yeni uygulama ve güncellemeler de yüklenemez hale gelir. Şayet cep telefonunuzda bir SD kart yuvası ve uygun bir bellek kartı var ise, birtakım uygulamaları SD kartınıza aktarmayı deneyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle “Ayarlar>Uygulamalar” yolunu izleyin ve mümkünse uygulamaları boyutlarına nazaran sıralayın. Akabinde rastgele bir uygulamayı seçip “Depolama” kısmına dokunun. Şayet “Kullanılan depolama alanı” seçeneği ve “Değiştir” butonunu görüyorsanız, uygulamayı taşıyabilirsiniz demektir. Ancak bu seçenek birden fazla uygulama için geçerli olmayabiliyor.

Ek olarak, telefonunuzda evvelden yüklü olarak gelen üretici firma araçları yahut Facebook üzere muhakkak uygulamalar da yer alıyor olabilir. Olağanda bu uygulamaları silmek mümkün değildir. Ancak kimi durumlarda telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayıp Android Debug Bridge (ADB) isimli bilgisayar programından yararlanarak bu uygulamalar kaldırılabilmektedir. Ancak bu, hayli komplike ve kusurlara açık bir süreçtir. Yani bu biçim uygulamalarla baş ederken, üstte bahsettiğimiz formülleri kullanarak bilgileri silmek, güncellemeler de dahil olacak halde sıfırlamak ve akabinde da uygulamaları devre dışı bırakmak önceliğiniz olmalı. Bu süreçlerin akabinde uygulamaları kaldırmasanız bile, sistem kaynaklarını tüketmeyecek, ek depolama alanına muhtaçlık duymayacak ve gereksiz bildirimlerle sizi meşgul etmeyecekler.

Daha fazla güvenlik: Güncellemeleri denetim edin

Android ve iOS platformlarının mimarisi, daha açık karakterli masaüstü sistemlere göre daha güvenlik odaklıdır. Taşınabilir aygıtlara tehdit iki cepheden yaklaşır: Ya işletim sistemi eskidir ve aşikâr güvenlik açıkları ayyuka çıkmış ve faal olarak kullanılıyordur, ya da birtakım uygulamalar, eskimiş ya da firma değişikliğinden kaynaklanan data güvenliği siyasetlerindeki değişimler nedeniyle şahsî bilgilerinizi merak etmeye başlamıştır. Bu durum birebir vakitte sisteminizi inançlı hale getirmenin de en değerli adımlarından birini açığa çıkarır: İşletim sistemini ve uygulamaları mümkün olduğunda şimdiki tutmak, gereksiz uygulamaları silmek ve eskimiş olanları yeni versiyonları ile değiştirmek.

Fabrika ayarları ile birlikte, Android ve iOS kendi işletim sistemi güncellemelerini otomatik olarak (WLAN’a bağlı olma şartıyla) indirir. İndirmeden evvel yeni bir güncellemenin varlığı, bildirim ile kullanıcıya haber verilir. Güncelleme ve sürüm durumunu incelemek için “Ayarlar>Telefon hakkında>Yazılım Güncelleme>Sistem güncellemeleri” yolunu izleyebilirsiniz.

Bu menüde dikkat etmeniz gereken seçeneklerden biri de güvenlik yaması seviyesidir. Burada, bilhassa de çevrimiçi bankacılık, hesap güvenliği sağlama ve gibisi kritik uygulamalar kullanıyorsanız, son güvenlik güncellemesinin altı aydan daha uzun vakit evvel yapılmamış olmasına ihtimam gösterin. Ne yazık ki, birden fazla üretici telefonlarına azamî 2 yıl boyunca güncelleme dayanağı sağlamakta. Üstelik bu güncellemelerin birçok da sistemsiz olarak yapılıyor.

Güncellemeleri elle indirip kurmak için ayarlardan tekrar güncelleme menüsüne gelin. Sistem güncellemeleri kısmındaki “Çevrimiçi güncellemeler” kısmını bulun ve “İndir ve yükle” seçeneğine dokunun. Ama sistem güncellemesinden sonra telefonunuz tekrar başlatılacaktır yani SIM kartınızın PIN kodunu bildiğinizden emin olun.

Daha fazla güvenlik: Uygulamaları şimdiki tutun

Google Play Store aracılığıyla indirdiğiniz uygulamalar sistemle daha verimli çalışacaklardır. Yani öteki kaynaklardan indirmemeye çalışın. Uygulamaların güvenliğini sağlayan kimi sistemsel güncellemeler de tekrar Google Play üzerinden indirildiğinden dolayı, belirli aralıklarla tüm uygulamaların aktüel olduğunu tekrar buradan denetim etmeniz gerek.

Bunun için Google Play’i açın ve sol üst taraftaki üç çizgiye dokunun, akabinde da en üstteki “Uygulamalarım ve oyunlarım”a dokunun. Yeni açılacak menüde direkt “Güncellemeler” sekmesine yönlendirileceksiniz. Burada yeşil “Tümünü güncelle” butonuna dokunarak tüm güncellemeleri tek seferde gerçekleştirebilirsiniz. Her yeni güncellemeden haberdar edilmek istemiyorsanız, “Ayarlar>Uygulamaları otomatik güncelle>Sırf kablosuz ağ üzerinden” yolunu izleyebilirsiniz. Şayet şimdi taşınabilir bilgi kotanızın dolmasına çok varsa, “Herhangi bir ağ üzerinden” seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Artık uygulamalar otomatik olarak güncellenecektir.

Ancak yeniden de orta sıra Google Play üzerinden güncellemeleri takip etmenizde yarar var. Şayet yeni güncellemenin özelliklerini azalttığı yahut kullanıcı arayüzü üzere kısımlarında istemediğiniz değişikler yaptığını düşündüğünüz uygulamalar mevcut ise, ilgili uygulamaları “Uygulamaların ve oyunlarım” listesinde bulun ve üzerine dokunun. Artık de sağ üst köşedeki üç nokta işaretine dokunarak “Otomatik güncellemeyi aç” seçeneğindeki işareti kaldırın.Bu süreçlerden sonra gereksiz ve eski uygulamaları silmek isteyebilirsiniz. Muteber kaynaktan (Google Play Store) indirilmeyen uygulamaların haricinde, güvenlik paketi yazılımları da çoklukla Android sisteminize gereksiz yük olur. Tüm Android uygulamalarının bellek alanları birbirinden farklı tutulduğundan, güvenlik yazılımları Windows platformunda oldukları üzere verimli bir halde çalışamazlar.

Daha süratli internet

İnternette sörf yapmak, yavaş ağ irtibatlarından dolayı akıllı telefonlarda can sıkıcı olabilir. Ek data sinyalleri oluşturmak mümkün olmayacağına nazaran, yapılabilecek en makul şey düşük bant genişliğini en verimli formda kullanmak.

Örneğin eklentilere müsaade veren tarayıcılarda reklam önleyici araçlar kullanılarak, internet sayfalarının bilgi yükleri azaltılabilir ve böylelikle daha süratli ve akıcı bir gezinti suratı sağlanabilir. Ancak bu sürecin internet sitelerinin ana gelir kaynaklarını kullanamayacakları manasına geldiğini unutmayın ve ikikere düşünün. Ayrıyeten kimi sayfalar, reklam engelleyici ile çalışmayabiliyor.

Sayfa içeriğinin sıkıştırılması fikri ise, Opera’nın geliştiricileri tarafından yıllar evvel akıl edilmişti. Bu fikre nazaran taşınabilir tarayıcı sayfa içeriğini direkt internet üzerinden değil, tarayıcı geliştiricisinin sunucusundan yüklüyor. Yüklenen içerikte büyük görseller, evvelce küçültülüp sıkıştırılmış olarak yer alıyorlar. Günümüzde Google Chrome dahi bu özelliği sunuyor. Sayfa sıkıştırma ile bilgi boyutları düşürülüyor ve yavaş taşınabilir ilişkilerle bile internette sörf yapmak kolaylaşıyor. Bu yüzden, pek birden fazla sıkıştırma sunsa da, kullandığınız tarayıcının bu özelliğe sahip olduğundan emin olmanızda fayda var.

Taşınabilir tarayıcılarda, masaüstü sürümlerine kıyasla çok daha az ayar ve seçenek bulunuyor. Bundan ötürü optimizasyon da daha sıkıntı. Şayet tarayıcınız yavaşladıysa yahut donmaya başladıysa, tekrar başlatma yahut önbellek datalarını temizleme (yukarıda anlattığımız gibi) işinize yarayabilir.

  • İnternet Sürat Testi Nasıl Yapılır? İnternet Suratı Nasıl Ölçülür?

15 Nisan 2021
66 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?