Antarktika’da, 430.000 Yıl Evvel Dünya’ya Çarpan Meteor Kesimleri Bulundu

Antarktika’da, 430.000 Yıl Evvel Dünya’ya Çarpan Meteor Kesimleri Bulundu

430.000 yıl evvel Antarktika’ya düşen bir meteorun patlama sonrasında ardında bıraktığı 17 parçanın keşfedildiğini belgeleyen yeni bir araştırmaya nazaran, bu patlama o bölge için epey yıkıcı olmuştu. Walnumfjellet isimli bir dağın doruğunda bulunan kesimlerin tahlili, Dünya’ya düşen bu uzay kayasının çapının en az 100 metre olduğunu ve yere büyük bir süratle çarptığını gösteriyor.

Lakin bu olayla ilgili farklı bir nokta, meteorun yerde bir krater açacak kadar büyük olmaması. Tekrar de atmosferden yanıp kül olmadan geçecek kadar büyüktü. Science Advances mecmuasında yayınlanan makalede muharrirler bu çarpmanın az olarak gerçekleşen “orta çarpma” olduğu, bu süreçte erişmiş ve buharlaşmış meteor gerecinin süratle yere çarptığını belirtiyor. Yüzeyde büyük hasara neden olmasına karşın bu çeşit çarpmalar tek modül meteorların çarpıp bıraktığı üzere kraterler açmıyor.

Çalışmanın muharriri Matthias van Ginneken yaptığı açıklamada, “Bu çeşit çarpmalar Antarktika üzerinde meydana gelirse insan faaliyetlerini tehdit etmez, fakat ağır nüfuslu bir bölgenin üzerinde gerçekleşecekse, milyonlarca can kaybına ve ağır hasarlara yol açabilir” dedi.

17 Nisan 2021
43 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?