Antarktika’da Mega Buzdağını Yaratan Çatlak, Uydudan Bu türlü Görünüyor

Antarktika’da Mega Buzdağını Yaratan Çatlak, Uydudan Bu türlü Görünüyor

Kısa bir mühlet evvel Antarktika’daki 150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Sahanlığından Neredeyse Los Angeles büyüklüğünde olduğu iddia edilen muazzam bir buzdağının koptuğunu sizlerle, buradaki haberimizde paylaşmıştık. Şimdiyse bir İngiliz uydusu olan Vision-1 tarafından çekilen ve Airbus tarafından İngiliz Antarktik Araştırması (BAS) için alınan yeni yüksek çözünürlüklü manzaralar ortaya çıktı. Bu imajlar, kırılma olayına yol açan büyük çatlağın tüm detaylarını görmemizi sağlıyor.  

Bölgede çalışan BAS Halley Araştırma İstasyonu‘ndan buzbilimciler, son on yıldır bu kırılma olayını bekliyorlardı. Coats Land’in Antarktika kıyılarını çevreleyen Brunt Buz Sahanlığı, yıllar içinde meydana gelen birkaç uçurumdan ötürü kırılma riski altındaydı. Araştırmacılar, North Rift’teki Halley Araştırma istasyonunun yaklaşık 23 kilometre yakınında uzunluğunda yeni bir uçurum oluştuğunda istasyonu diğer bir noktaya taşımışlardı, çünkü büyük bir kırılmanın yalnızca bir vakit problemi olduğunu biliyorlardı.  

Çatlaklar genişledikçe, A74 olarak isimlendirilen bir buzdağı sonunda 26 Şubat’ta Brunt Buz Sahanlığından koparak 1.270 kilometrekarelik yüzen bir buz kesimini özgür bıraktı.

26 Mart 2021
67 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?