AppGallery İnançlı Bir Uygulama Dünyası Sunuyor

AppGallery İnançlı Bir Uygulama Dünyası Sunuyor

Uygulamalarını bu yeni kitleye sunmak isteyerek AppGallery’e akın eden 2,3 milyon geliştirici, özel olarak HMS Core ile entegre 120.000’den fazla uygulama geliştirdi.

Huawei’nin vizyonu en başından beri net: AppGallery açık, yenilikçi ve lokal olarak tüketicilerle alakalı olmalı, fakat bunun yanı sıra kullanıcıların kapalılığını ve güvenliğini muhafaza taahhüdü de olmalı. Pekala şirket bu gayeleri nasıl birleştiriyor?

İnançlı uygulamalar

AppGallery, Huawei’nin “tam döngü güvenlik ve muhafaza sistemi” olarak tanımladığı sisteme sahip. Bu sistem, geliştiricinin gerçek ismi doğrulamasını, dört adımlı bir inceleme sürecini, indirme ile yükleme müdafaasını ve inançlı uygulama çalışması için bir tedbire sistemini birleştiriyor.

Geliştiricilerin uygulamalarını AppGallery’e entegre ettikleri noktada, doğrulama için geliştiricinin gerçek ismi gerekiyor ve kimlik bilgileri ile kayıt lisansları denetim ediliyor. Bu, bir uygulama yanlış fonksiyonlarda bulunursa, geliştiricinin takip edilebileceği manasına geliyor.

Uygulama daha sonra makûs niyetli davranış tespiti, güvenlik açığı taraması ve saklılık ihlali incelemesini içeren dört katmanlı bir müdafaa sürecinden geçiyor. Elle tekrar denetim sırasında, AppGallery’nin özel güvenlik testi grubu, uygulamayı gerçek dünya senaryolarında ve gerçek aygıtlarda kullanarak değerlendiriyorlar. Bu testler, uygulamaların uyumlu olduğundan emin olmak için tüm Huawei aygıtlarının yanı sıra tüm işletim sistemi sürümlerini de kapsıyor.

Bir kullanıcı uygulamayı aygıtına indirdiğinde öteki bir güvenlik katmanı devreye giriyor. Öncelikle, uygulamaya aygıttan bilgi iletmek için şifreli kanallar kullanılıyor ve kurulumların tahrif edilmesini önlemek için bütünlük ve imza denetimleri yapılıyor. Huawei ayrıyeten makus maksatlı yazılımların müşterinin aygıtlarına ulaşmasını önlemek için AppGallery’de listelenen uygulamalarda yapay zeka tabanlı bir tehdit algılama taraması da çalıştırıyor. Bu, sadece bilinen tehditlerde değil, mevcut virüslerin yeni varyantlarında da gerçek vakitli olarak çalışıyor.

Elbette, uygulama indirildikten sonra güvenlik durmuyor. Artık 170 ülkede bulunan AppGallery ve HMS telefon kullanıcıları için fiili uygulama platformu ile Huawei, platformda listelenen tüm uygulamaların başka uygulamalar tarafından erişilemeyeceği manasına gelen izole bir biçimde çalışmasını sağlıyor ve bu da tüketici bilgilerini inançta tutuyor.

Yaşa uygun içerik ve biyometri

AppGallery, kullanıcı ayarlarına nazaran yaşa uygun olmayan içeriği makul engelleyen bir yaş derecelendirme sistemine sahip. Böylelikle tüketiciler daha genç kullanıcılar için inançlı ve sağlıklı bir ortam sunduklarından emin olabiliyorlar.

Tüm varsayılan Huawei uygulamaları saklılık ihtiyaçlarına tam olarak uyduğu üzere, kullanıcılar tam görünürlük ve kullanıcı müsaadeleri üzerinde de denetime sahip. Örneğin bir aygıt kullanıcısı AppLock için başvurduğunda, aygıtın sahibi olduklarından emin olmak için kimlik doğrulamasının gerekli olduğu manasına geliyor. Buna ek olarak, kullanıcıların imajları, sesleri, görüntüleri ve belgeleri şifrelemeleri için özel bir alan sağlanıyor ve Password Vault, aygıtın evvelden kaydedilmiş kullanıcı ismi ve parola detaylarını otomatik olarak doldurmasını sağlamak için kullanılabiliyor. Kullanıcıların parmak izleri ve yüz kimliği tanıma dahil hassas biyometrik dataları, işletim sistemindeki çekirdek seviyesinde inançlı bir biçimde depolanıyor.

Bilgiler ne olacak?

Bilgi sorunu her tüketici için değerli, bu nedenle tüm Huawei aygıt kullanıcılarının ferdî dataları üzerinde tam denetime sahip olduklarını bilmek içlerini rahatlatabilir. Ferdî datalar asla aygıt dışında işlenmiyor. Huawei, müşterilerinden topladığı, minimumda tutulan, kişiselleştirmeyi ve kullanıcı tecrübesini geliştirmek için kullanılan gerekli bilgiler konusunda şeffaf. Buna hesap ismi ve doğum günü, müşterinin bulunduğu ülke yahut bölge, aygıtın lisan ayarları ve IP adresi üzere öğeler de dahil. Kullanıcı AppGallery’de gezinirken, standart olduğu üzere tercihleri, yüklü uygulamaların detayları, kampanyalara ve promosyonlara iştirak ve oynadıkları oyun uygulamalarındaki sıralamaları ve muvaffakiyetleri kaydediliyor. AppGallery’nin kapalılık bildiriminde tam bir liste mevcut.

Huawei telefonlarında data kullanımı kelam konusu olduğunda, AppGallery sadece müşterilerinin öbür uygulama mağazalarında olduğu üzere üçüncü taraf uygulamaları aramasına, yüklemesine ve yönetmesine müsaade vermek için gerekli dataları topluyor ve işliyor. Kullanıcılar AppGallery’e hem giriş modunda hem de ziyaretçi modunda erişebilir ve mağazaya erişmek için bir hesap oluşturmaları gerekmez. Oturum açmışlarsa, onlara bilgi sahibi hakları veren ve daha âlâ bir kullanıcı deneyimi sağlayan düzmece bir biçimde tanımlanabilirler. Huawei’nin AB / AEA’daki kimlik hesabı, Avrupa Zımnilik Mührü EuroPriSe sertifikasına sahip Android pazarındaki tek kimlik hesabıdır.

Bilgi sürece de dikkatli bir formda bedellendiriliyor. Kural olarak, AB / AEA’daki kullanıcıların dataları sadece lokal olarak işleniyor.

Kullanıcı tecrübesi evvel gelir

Bir müşteri aygıtını her kullandığında yahut AppGallery’ye göz attığında unutulmaz birinci sınıf tecrübe sunmak Huawei’nin bir numaralı önceliği. Huawei bunu sırf uygulamaların inançlı olması ve kullanıcı bilgilerinin sorumlu bir formda ele alınıp saklanması durumunda yapabileceklerini tam olarak kabul eder. Bu nedenle, şirket müşteri tabanını genişletmeye ve daha fazla içerik ve heyecan verici uygulama çekmeye devam ederken, güvenlik idaresi, şeffaflık ve saklılık uyumluluğunu artırma taahhüdünü de önceliklendiriyor.

25 Mart 2021
92 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?