AppGallery’deki Uygulamalar 12 Ayda 2 Katına Çıktı!

AppGallery’deki Uygulamalar 12 Ayda 2 Katına Çıktı!

Global olarak en âlâ üç uygulama mağazasından biri olan AppGallery, MWC 2020 sırasında taşınabilir ekosistemini genişletme planlarını açıklamasından beri devam eden gelişiminde birkaç kilometre taşına imza attı. Yeni sayılar, Huawei Tüketici Elektroniği Kümesi İcra Yöneticisi ve CEO’su Richard Yu’nun, Huawei’nin AppGallery’yi dünyanın her yerinden tüketiciler tarafından erişilebilen açık, yenilikçi bir uygulama dağıtım platformu yapma vizyonunu açıklamasından bir yıl sonra ortaya çıktı.

  • Kayıtlı geliştiricilerin sayısı geçen yıla nazaran yüzde 77 artışla 2,3 milyona ulaştı ve AppGallery şu anda Çin dışında 300.000 geliştiriciye sahip.
  • AppGallery’nin global kitlesi aylık 530 milyon faal kullanıcıya ve Avrupa’da yıllık yüzde 61,5 artışla 42 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.
  • Yıllık yüzde 118 artışla HMS Core ile entegre 120.000 uygulama, artık AppGallery’de mevcut
  • 2020’de uygulama dağıtımı bir evvelki yıla nazaran 174 milyar adet artarak 384,4 milyara ulaştı.
  • Bir yıl öncesine kıyasla platformda yüzde 500’ün üzerinde daha fazla oyun mevcut. Huawei kullanıcıları, AFK Arena, Asphalt 9: Legends, Clash of Kings ve daha fazlası dahil olmak üzere geçen yılki lansmanlarla dünya çapında yenilikçi yeni oyun tecrübesini birinci deneyimleyenler oldu.

Huawei Tüketici Elektroniği Kümesi Orta ve Doğu Avrupa ile İskandinav Ülkeleri Lider Yardımcısı Derek Yu, “AppGallery stratejimiz, ekosistemimizin gelişimi için sağlam bir temel oluşturmak üzere kullanıcı tabanımızı genişletmek oldu ve büyüme sayılarının gösterdiğine nazaran, yaklaşımımız işe yarıyor. Sırf her vakit yeni, mahallî olarak alakalı uygulamalar, geliştirici ortaklarımıza daima büyüyen bir kitleyle müsabaka fırsatı sunmakla kalmıyor, tıpkı vakitte taşınabilir uygulamalar pazarında muvaffakiyet için rakipsiz bir fırsat yaratıyoruz” açıklamasını yaparak Huawei’nin ekosistem büyüme sayıları hakkında yorumda bulundu.

AppGallery’nin süratli büyümesi, şirketin Huawei Mobile Services (HMS) ekosistemini büyütme eforlarının bir kesimi olarak yaptığı yatırımla desteklendi. HMS şu anda 8.000’in üzerinde Ar-Ge mühendisi istihdam ediyor ve global teknik dayanak grubunda 600’den fazla kişi çalışıyor. HMS Core entegrasyon uygulamalarının yıllık yüzde 118 artarak 120.000’e çıkarken global süratli uygulama aylık etkin kullanıcı sayısı yüzde 200 artarak 100 milyona ulaştı.

Huawei Tüketici Elektroniği Kümesi Global İştirakler ve Eko-Geliştirme İş Geliştirme Yöneticisi Zhang Zhe, “2019’un sonunda, dünya çapında bir milyonun üzerinde AppGallery kullanıcısı olan 25 ülke vardı. Bu sayı artık 42’ye çıktı ve Avrupa, Latin Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’daki pazarlarda güçlü büyüme görmeye devam ediyoruz. Bu yalnızca ölçüyle ilgili değil, tıpkı vakitte HMS Core ile entegre uygulamaların sayısının bir yılda iki kattan fazla artması, daha fazla geliştiricinin yeniliği teşvik etmek ve daha uygun ve daha eşsiz kullanıcı deneyimleri sağlamak için Huawei’nin aygıt üzerindeki yeteneklerine baktığını gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Mahallî geliştiricilerin global platforma erişmesine yardımcı olma

AppGallery, kullanıcılara en ilgili uygulamaları sunmak için hem mahallî hem de global ölçekte geliştiricilerle birlikte çalışmaya, platformla çalışan geliştiricilerin sayısını artırmaya yardımcı olmaya ve dünya çapındaki tüketicilere daha fazla seçenek sunmaya ağırlaştı.

Geliştiriciler, lokal kitlelere ulaşmak ve AppGallery’nin büyüyen global kitlesinden yararlanmak için AppGallery’e giderek daha fazla uygulama üretiyor. Yıl boyunca AppGallery, ulaşım sanayisinde Moovit ve Bolt, irtibat kesiminde Viber, Booking.com ve Tidal üzere öbür tanınan uygulamaları büyüyen platformuna dahil etti.

Bu stratejinin bir kesimi olarak Huawei, küresel geliştiricilerin ülkenin yararlı uygulama pazarına girmesine yardımcı olmak için Çin’deki uzmanlığından da yararlanıyor. “Mobil öncelikli” bir toplum olarak kabul edilen Çin, varsayımı uygulama indirme sayısı 100 milyarı aşan 904 milyondan fazla taşınabilir internet kullanıcısına konut sahipliği yapıyor. AppGallery, son 12 ayda binlerce küresel geliştiricinin Çin’in taşınabilir iktisadına girmesine yardımcı oldu.

PicsArt üzere uygulamalar şu anda Çin’de 300 milyondan fazla indirmeyle öne çıkan birinci uygulamalar ortasında yer alıyor. FaceTune 2 ve Mondly, sırasıyla 2,2 milyon ve 350 bin indirme alarak misal başarılara imza attı.

AppGallery ayrıyeten 10.000’den fazla Çin uygulamasının küresel pazarlara girmesine ve global kullanıcıların uygulama tecrübesini çeşitlendirmesine yardımcı oldu. Banggood üzere tanınan platformlar Huawei’nin eşsiz pozisyonundan yararlanabildi. AppGallery aracılığıyla global kitlelere ulaşan Çin uygulamalarının öteki örnekleri ortasında Pascal’s Wager, Rise of Kingdoms: Lost Crusade ve Night of Full Moon sayılabilir.

08 Mart 2021
54 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?