Apple, App Store’dan Attığı Uygulamayı Tekrar Affetmedi

Apple, App Store’dan Attığı Uygulamayı Tekrar Affetmedi

Apple’ın App Store‘da yayınlanacak olan uygulamalar konusunda epeyce katı bir siyasete sahip olduğu sır değil. Uygulama mağazasında tüketicilere sunulacak olan her uygulama Apple yetkilileri tarafında ince elenip sık dokunurken, bunlardan biri de Parler uygulaması oluyor. Pekala, Parler uygulaması neden Apple tarafından reddediliyor?

Bir toplumsal ağ platformu olan Parler, kısa bir müddet önceye kadar App Store’un yanı sıra Android uygulama marketi olan Google Play Store‘da da yer alıyordu. Fakat 6 Ocak tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Donald Trump yanlılarının Kongre binasına baskında bulunması, uygulamanın da adeta sonu oldu. Çünkü bu ayaklanma, büsbütün Parler üzerinden organize edilmişti.

Elbette burada uygulamanın bir hatası var mı yok mu tartışılır. Parler kullanıcıları tarafından toplumsal ağ platformu üzerinden organize edilen taarruz, Parler idaresinin bu tertibe müsaade verdiği, engellemediği ya da kısıtlamadığı gerekçesiyle uygulamayı zan altında bırakmış durumda. Bunun sonucunda da uygulama marketlerinden birer birer atılan uygulama, artık se App Store’a geri dönmek için başvurmuş. Ama Apple, bir kere daha reddetmiş.

Bloomberg’e yapılan açıklamaya nazaran Apple, Parler’in son teklifini reddederken, Parler’in güncellediği siyasetlerinin şimdi App Store inceleme yönergelerine uymak için kâfi olmadığı kararına varmış.

22 Mart 2021
51 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?