Apple’ın iOS İçerisine Saklı Bir Uygulama Yerleştirdiğini Biliyor musunuz?

Apple’ın iOS İçerisine Saklı Bir Uygulama Yerleştirdiğini Biliyor musunuz?

Genel olarak şirketler, geliştirdikleri uygulamaları sizden gizlemek üzere bir yola sapmazlar. Çünkü sonuçta onları kullanmanızı isterler. Lakin görülen o ki, Apple için bu kural geçerli değil. iPhone ve iPad kullanıcılarının aygıtlarında gizlenen, Apple imali bir iOS uygulaması var. Fakat ana ekranda yahut Uygulamalar arasında onu göremiyorsunuz.

Kelam konusu uygulamaya Kod Tarayıcı (Code Scanner) ismi veriliyor, lakin onu uygulama simgelerine göz atarak bulmanız mümkün değil. Uygulamayı açmak için ekranı aşağı kaydırmanız ve arama kutusunu açarak Kod Tarayıcı ya da Code Scanner yazmanız gerekiyor.

Apple Kod Tarayıcı Ne İşe Yarıyor?

Bu uygulama QR kodlarını ve iOS 14 ile gelen App Clip kodlarını taramak için kullanılıyor. Artık elbette kamera uygulamasının bunu aslında yaptığını düşüneceksiniz, evet haklısınız. Büyük ihtimalle bu yüzden Apple uygulamayı bir simge olarak ana ekrana eklememeyi tercih etmiş olmalı. 

Lakin uygulama kamera uygulamasından biraz farklı çalışıyor, zira kodların işaret ettiği sayfayı kendi içinde açıyor. Kamera uygulaması ise bu iş için Safari tarayıcısını kullanıyor.

15 Nisan 2021
40 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?