Apple’ın, Ligtning Kontağı Yerine Kullanacağı Yol Ortaya Çıktı

Apple’ın, Ligtning Kontağı Yerine Kullanacağı Yol Ortaya Çıktı

Yeni bir patentte görüldüğünde nazaran Apple, var olan MagSafe şarj aletini temel alan bir ilişki girişi geliştiriyor. ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yapılan bir müracaatta, eski MacBook’ları şarj etmek için kullanılan üç iğneli MagSafe şarj aletine benzeyen bir modülün iPhone’a benzeyen bir aygıta bağlandığı görülüyor.

Apple MagSafe Nedir; Ne İşe Yarıyor?

Patent, biri yuvarlak ve biri düz yüzeye sahip olan birkaç farklı iğne tasarımı gösteriyor ve buradan da Cupertinolu teknoloji devinin, birinci olarak 2012 yılında sunulan 8 iğneli ilişki modülleri Lightning kablolarını kullanmadığı bir geleceği öngördüğü varsayım edilebilir.

Apple’ın dikkatini mıknatıs temelli şarj girişlerine çevirmesi için pek çok farklı sebep bulunuyor. MagSafe teknolojisinin güzelleştirilmiş şarj suratlarının yanı sıra, MagSafe ilişki girişinin kullanımı şarj aletinin çekilmesi yahut birinin bu kabloya takılması durumunda kolay bir biçimde ayrılarak aygıtın yahut kablonun hasar görmesini engelleyebilir.

Ayrıyeten MagSafe girişinin sunulması, Apple’ın gelecekteki iPhone’larında girişlerin ortadan kaldırılmasına hakikat atılan bir adımı daha temsil edecektir.

ABD Patent ve Marka Ofisi

Her ne kadar sanayinin geneli USB-C irtibatlarına yönelse de, Apple’ın bu akıma kapılmak istemediği söylenebilir. Emniyetli Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından kısa bir mühlet evvel yapılan yorumlara nazaran firma, kendi Lightning ve MagSafe irtibatlarının hem özellik hem de su geçirmezlik hususlarında şimdiden USB-C’den daha güzel olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de Apple’ın Lightning ilişkilerinden vazgeçerken USB-C’yi kullanarak geri bir adım atmak yerine kendi girişsiz MagSafe dizaynına yönelmesi daha mantıklı olacaktır.

Alışılmış ki bu en son patentte görülen mıknatıs temelli temas dizaynlarının iPhone’ları ilişki girişlerinden büsbütün kurtarmayacağını da belirtmekte yarar var. Aygıtın alt kısmında hala ufak bir girinti bulunacaktır lakin bu durumun, Apple’ın akıllı telefonlarında geçtiğimiz on yılın büyük bir kısmında kullandığı girişlerden bariz bir formda daha güzel olacağı söylenebilir.

07 Mart 2021
72 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?