Apple’ın M2 İşlemcisinden Heyecanlandıran Haber: Üretime Başlandı Bile…

Apple’ın M2 İşlemcisinden Heyecanlandıran Haber: Üretime Başlandı Bile…

Apple beş ay evvel Mac’ler için ARM tabanlı birinci işlemcisini, Apple M1‘i tanıttı. Bu işlemci artık teknoloji devinin yeni MacBook Air, MacBook Pro, Mac Küçük, en son iMac ve yeni iPad üzere en yeni eserlerinden kimilerinde kullanılıyor.  

Artık, Apple’ın M1 Silicon işlemcinin halefini piyasaya sürmeye hazırlandığı görülüyor. Nikkei Asia’nın yayınladığı bir rapora nazaran, şirket M2 işlemcisi için seri üretime başladı bile. Mevzuyla ilgili kaynaklara atıfta bulunan raporda, yeni kuşak işlemcilerin Temmuz ayından itibaren piyasaya sürülebileceği ve bu yılın ikinci yarısında MacBook’larda görülebileceği belirtiliyor. İşlemcinin başka Mac ve Apple aygıtlarına da dahil edilmesi bekleniyor.

  • Masaüstü Bilgisayar mı, Dizüstü Bilgisayar mı?

Selefi üzere, M2 de Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. tarafından 5 nanometre artı (N5P) teknolojisi kullanılarak inşa edilecek. Raporda, işlemcilerin üretiminin en az üç ay süreceği belirtiliyor. M2 işlemcisi CPU, GPU ve AI işlemcileri tek bir çatı altında topluyor.

Apple’ın bir sonraki Silikon yonga setiyle ilgili haberler, firmanın kendi özel ARM işlemcilerine geçiş konusundaki kararlılığının devam ettiğini gösteriyor. 21,5 ve 27 inç iMac’lerin yanı sıra iMac Pro ve Mac Pro üzere eserlerinin birçoklarında hala Intel işlemciler kullanılıyor. Apple, geçtiğimiz yıl ARM işlemcilere tam geçişin iki yıl süreceğini, fakat şirketin eninde sonunda Intel’in yonga setlerini eserlerinden büsbütün kaldıracağını belirtmişti.

13 Mayıs 2021
12 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?