Argümanlara Nazaran “Yeni Bir Windows” Geliyor. Pekala Lakin Nedir Bu Yeni Windows?

Argümanlara Nazaran “Yeni Bir Windows” Geliyor. Pekala Lakin Nedir Bu Yeni Windows?

Windows 10 işletim sistemi yıllardır kullanımda. 2015 yılında kullanıma sunulan Windows 10’un akabinde ne geleceği de dedikodu ve sızıntıların kıymetli bahislerinden biri haline gelmiş durumda. Pek çok yerde “Yeni Windows geliyor” halinde başlıklar gördüğünüze eminiz. Pekala fakat nedir bu yeni Windows?

Bir müddettir 2 farklı Windows hakkında sızıntılar duyuluyor. Bunlardan biri Windows 10X olurken bir başkası ise Windows 10’a gelecek büyük Sun Valley güncellemesi.

Windows 10X Nedir?

Windows 10X, Microsoft’un rastgele bir aygıtta çalışmak üzere tasarladığı bir Windows 10 versiyonu olurken, bu işletim sistemi ile birlikte tüm platformların tek işletim sistemi çatısı altında toplanması amaçlanıyor. Başlangıçta Windows 10’un katlanabilir cihazlar (telefonlar yahut tabletler) altında efektif formda çalışan bir versiyonu olacağı düşünülürken, daha sonrasında tüm mevcut aygıtlarda çalışacak, daha hafif bir Windows 10 olacağı hakkında haberler duymaya başladık.

Sun Valley Nedir?

Sun Valley ise aslında bir güncelleme. Windows 10’a yapılacak planlı bir yenilemenin kod ismi olan Sun Valley hakkında da sıklıkla sızıntılar ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra önümüzdeki devirde bir de Windows 10 21H1 güncellemesi gelecek. Yeni güncellemenin bu bahar aylarında sunulması bekleniyor.

Üçüncü Bir “Yeni Windows” Daha mı var?

Ortaya çıkan kimi savlar ise, Microsoft’un “Gerçekten Yeni Bir Windows” üzerinde çalıştığı halinde. Bilhassa Microsoft eserlerine ait sızıntılarıyla emniyetli kaynak olarak tanınan WalkingCat isimli twitter kullanıcısı tarafından çok yakında yeni bir Windows duyurusu görebileceğimiz tabir edilirken, vakti ise net olarak belirli değil.

Dahası, bu tezde geçen “Yeni Windows” tabirinin neyi temsil ettiği konusunda pek çok soru işareti bulunuyor olması. Bahsi geçen işletim sistemi Windows 10X de olabilir, Sun Valley de. Her ne kadar Windows 10’un farklı formlarda ömrünü sürdüreceği yıllar öncesinden açıklanmış olsa da, Microsoft’un kararını değiştirmesi, küçük bir ihtimal de olsa kelam konusu olabilir.

28 Nisan 2021
53 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?