Bilim Dünyası, Mümkün Bir Felakete Karşı Ay’da “Kıyamet Deposu” İstiyorİstiy

Bilim Dünyası, Mümkün Bir Felakete Karşı Ay’da “Kıyamet Deposu” İstiyorİstiy

Arizona Üniversitesi bilim insanları, global bir kriz durumunda Dünya’daki hayatı muhafaza ve pek çok tıbbın kuşağını devam ettirme gayesiyle gözü pek bir teklifte bulundu. Bilim insanlarının önerisi, temel olarak bir ömür havuzu kurulmasının taslağını çiziyor. Bu kurtarıcı taslak yalnızca insanları değil, öteki hayvan ve bitki ömürlerini da içeriyor ve gezegenimizin doğal yahut insan kaynaklı bir felaketi durumunda gezegenimizden uzakta bir depo oluşturmayı içeriyor. Her ne kadar bu fikir bilim kurgu üzere gözükse de epeyce gerçekçi bir taslak çizilmiş durumda.

Geçtiğimiz hafta sonu IEEEAerospace Konferansı‘nda fikri sunan grup, bu teklifi tüm mümkün global felaketlere karşı bir “çağdaş global sigorta poliçesi” olarak görüyor. Bu yüzden de “Lunar Ark” (Ay Gemisi) fikrinde Dünya’daki 6,7 milyon tipten toplanan dondurulmuş sperm, yumurta, spor ve tohum örneğinin Ay’da inançlı bir halde saklanması öneriliyor.

Kolay ulaşım manasında Ay’ın pek ülkü bir yer olmadığı söylenebilir lakin Dünya’mızın başına gelebilecek bir “kıyamet günü” senaryosundan uzakta olmanın dışında birtakım avantajları da bulunuyor. Bilhassa Ay’ın lav tünelleri ve çukurları, Norveç’in Arktik Svalbard takımadalarının bir kesimi olan Spitsbergen adasında bulunan ünlü Tohum Deposu gibisi çağdaş bir Nuh’un Gemisi kurmak için ülkü bir yer olabilir ve iklim değişiminin Ay’a ulaşmasının pek mümkün gözükmediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıyeten bu cins bir tesise güç sağlamak da günümüz teknolojisinin yetenekleri içerisinde. Yüzde otuzluk randıman varsayıldığında 191 metre karelik güneş paneli bu tesis için kâfi gözüküyor. Doğal ki bütün bu modüllerin Ay’a taşınması ve inşaatın tamamlanması sorun olaraktır fakat başarılamayacak bir şey değil.

Norveç’in Arktik Svalbard takımadalarının modülü olan Spitsbergen adasındaki ünlü Tohum Deposu

Konsepti sunan Profesör Jaken Thanga, tesisin yaklaşık 250 seferde örnekler ile dolmasını iddia ettiklerini söyledi. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse bize çok daha yakın olan Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun kurulması için 40 uçuş gerekmişti.

Thango, yaptığı konuşmaya eşlik eden açıklamada bunun inanılmaz derecede sıkıntı olmadığını ve kendilerinin de bu duruma şaşırdıklarını söyledi.

Natürel ki aşılması gereken diğer pürüzler de bulunuyor ve kimilerinin neredeyse fantastik tahlilleri olabileceği söylenebilir. Ay’ın lav tünellerindeki soğuk ve neredeyse boşluk (hava dahi olmayan uzay boşluğu) durumu tesiste kullanılan metalleri farklı biçimlerde etkileyebilir. Bu metallerin donması, sıkışması ve hatta soğuktan birbirine kaynaması mümkün. Takımın bu sorun için yaratıcı tahlili ise süper-iletkenleri kullanmak. Süper-iletkenler, elektrik akışına hiç dayanım göstermeden müsaade vermek üzere etkileyici özelliklere sahip.

Bu hırslı proje şimdi hayata geçmeye hazır olmayabilir fakat takım, hazırlık emeliyle SphereX ismi verilen zıplayan ve uçan robotlar ile Ay tünellerinin incelenmesini öneriyor. Bu lav tünelleri, yalnızca Dünyalı tipler için bir örnek deposu olarak değil, birebir vakitte Ay’da yaşayacak olan beşerler için de kalıcı bir konut olma potansiyeli taşıyorlar.

29 Mart 2021
62 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?