Bilim Dünyasının Dev İsimleri, Geride Kalan 1 Nisan’ı da Şakasız Geçmedi…

Bilim Dünyasının Dev İsimleri, Geride Kalan 1 Nisan’ı da Şakasız Geçmedi…

Her yıl olduğu üzere, bu yıl da 1 Nisan günü farklı latifelere sahne oldu. Dev şirketler çoklukla gerçekçi (ve çoğunlukla komik olmayan) latifeler yapmayı ihmal etmedi. Lakin bilim dünyasında, sıra dışı makaleler ve inanılmaz duyurular ile bu geleneği hakkıyla yaşatanlar da yok değildi.

Geride bıraktığımız yıllar içerisinde uçan penguenlerin keşfinden Start Wars (Yıldız Savaşları) Force’unun (Güç) gerçekliğine dair ispatlara kadar pek çok farklı duyuru ortaya çıktı. Bu yıl da birçok farklı duyuru bizi yalnız bırakmadı.

Örneğin Avusturalya Sürüngen Parkı, yaptığı bir duyuruda genç çocuklu ailelerin artık Timsah Elvis ile “tehlikeli, ölümcül, (ve muhtemelen yasadışı)” bir yakın temas yaşayabileceğini ilan etti. Hatta bu duyuruya nazaran kendi mayonuzu getirerek parkta yaşayan 500 kilogramlık tuzlu su timsahı ile birlikte yüzmeniz de mümkün olabilecekti. Alışılmış ki bu türlü bir şeye nitekim müsaade verilse 55 yaşındaki timsahın vereceği yansıyı düşünmenin bile korkutucu olduğunu söylemeye gerek yok herhalde.

Soyu tehlikede olan Avusturalyalı canlılar konusunda ise Okinawa Bilim Enstitüsü ve Teknoloji Yüksek Lisans Üniversitesi tarafından yapılmış olan latife da pek çok kişiyi güldürdü. Görünene nazaran bilhassa Kangaskhan’ın (Garura kangaskhani) hem yetişkinlerinin hem de yumurtalarının yasa dışı avından tasa duyuyorlardı. Yani Pokemon Go’da Avusturalya’ya özel olan tek Pokémon cinsinden bahsediyoruz. Ayrıyeten araştırmacılar, Pokémon’un iklim değişikliğine nasıl reaksiyon vereceğinden de tasa duyduklarını açıklayan, “oldukça bilimsel” fikirler yayınladılar.

İnternetin doğum yeri ve en büyük milletlerarası laboratuvarlardan biri olan CERN ise Dünya’daki en yüksek dikey hızlandırıcı Elevator-Inspired Fast-Fermion Endwise Linac işbirliğini, yani EIFFEL’i duyurdu. Yapılan ayrıntılı bir basın açıklamasında laboratuvar, standart model parçacık fiziğinin hudutlarını zorlama konusunda kıymetli noktalara değiniyor.

Meet EIFFEL ??
The proposal of world’s first vertical particle accelerator, the Elevator-Inspired Fast-Fermion Endwise Linac would use revolutionary techniques to study the force of gravity directly and precisely measure signs of “CPT violation”.https://t.co/SzaG94VTIL

— CERN (@CERN) April 1, 2021

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da eğlenceli bir gün geçirdi. ESA, şu anda yeni astronotlarını işe alma sürecinde ve bugün, sıradaki astronot talipleri için yeni ihtiyaçlarını açıkladı. Öncelikle kendi Uzay başlığınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıyeten üç farklı lisanda ondan geriye sayabilmeniz de gerekiyor, görünene nazaran geri sayımlarda işe yarıyor. Son olarak da güzel bir crème brûlèe yapmanız kural zira bu ESA eğitmenlerinin birinin özel bir isteği.

??URGENT
See new requirements added as of 1 April to our #AstronautSelection profile:

? provide own helmet;
? recite 10-0 in at least three languages (for countdowns);
? make a good crème brûlée (request from one of our instructors).

?? https://t.co/UWM20LNHHr #ESArecruits pic.twitter.com/CzQFjrWX8V

— ESA (@esa) April 1, 2021

16 Nisan 2021
128 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?