Bilim İnsanları Açıkladı: Yazıcılarda Bir Sonraki İhtilal “Ses” ile Olabilir

Bilim İnsanları Açıkladı: Yazıcılarda Bir Sonraki İhtilal “Ses” ile Olabilir

Yazıcı teknolojileri ekseriyetle tüketicilerden pek gelişim kaydedilmediği istikametindeki eleştirile maruz kalır; bunun ana sebeplerinden biri ise kuşkusuz bilhassa ofis yazıcılarının bol bol kağıt sıkıştırması ya da tam kullanacağınız vakit kartuşun bitmiş olmasıdır. Ama aslında klâsik yazıcı çerçevesinden çıkıp genel perspektifte değerlendirdiğimizde, yazıcı teknolojilerinde son yıllarda kıymetli sıçrama oldu ve bilindiği üzere 3D yazıcıların sanayi, tıp ve uzay bilimlerindeki kullanım alanları genişlemeye başladı. Yazıcı ile tüketilebilir biftek yazdırıldığını da düşünecek olursak, gelecekte yazıcılarla çok daha farklı işlerin yapıldığına şahit olacağız. Bath ve Bristol üniversitelerindeki bilim insanları da bu bahis üzerinde çalışıyorlar.

İki üniversitedeki bilim insanları bir ortaya gelerek yazıcı teknolojileri üzerine baş patlatmışlar ve artık mürekkep püskürtmeli yazıcıların değiştirilmesi gerektiği tarafındaki fikirlerini birleştirmişler. Bunun sonucunda ise ortaya Sonolitografi baskı tekniği çıkmış. Pekala, Sonolitografi nedir?

Advanced Materials Technologies mecmuasında de yayınlanan Sonolitografi baskı tekniği, ultrasonik ses dalgalarının kullanılarak yazdırma sürecinin gerçekleştirilmesini sağlayan yeni bir teknik. Araştırmacılara nazaran bu teknoloji yoluyla, mikroskobik parçacık ve damlacıklar, ses kullanılarak denetim edilebiliyor ve böylelikle yazdırma süreci yapılabiliyor. Araştırmacılar bu yeni yazdırma tekniği ile maliyetin daha düşeceğini söylerlerken, Sonolitografi tekniğinden bilhassa tıp ve elektronik alanında faydalanılacağını da belirtiyorlar.

12 Mart 2021
94 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?