Bilim İnsanları, Yalnızca Küçük Bir Böcek Boyutunda Drone Geliştirdi

Bilim İnsanları, Yalnızca Küçük Bir Böcek Boyutunda Drone Geliştirdi

Böcek gibisi drone’lar, gerçekliğe hakikat bir adım daha attı. Harvard, MIT ve Hong Kong Kent Üniversitesi araştırmacıları, çok dar alanlarda hareket yapabilen lakin şayet bir şeyler aykırı giderse darbelere karşı da dayanabilen, böceklerden ilham alan, küçük drone’lar geliştirdiklerini duyurdu. Buradaki kilit nokta, aldığı darbelerden sonra sağlam kalmaya devam ederken drone’un kanatlarını çırpmaya devam edebilen bir tahrik sistemine geçişti.

İddia edebileceğini üzere bu birleşim epey tesirli. Drone’lar “santimetre ölçeğinde” olmaları sayesinde küçük alanlara girebiliyor, keskin hareketler yapabiliyor (takla atmak da buna dahil) ve çarpışmalardan sıkıntısız bir formda çıkabiliyor. Tartıları ise yaklaşık 0,5 gram.

Natürel ki şu anda epey fazla sınırlama bulunuyor. Böcek gibisi drone’lar hala elektrik kaynaklarına bağlı durumdalar ve bu kadar küçük bir robota yükleyebileceğiniz “akıllı” özellikler hudutlu. Elhasıl gerçek hayatta kullanım için hazır değiller. Lakin şayet bilim insanları bu problemleri çözebilirse, sanayiden tarıma pek çok farklı alanda pek çok farklı emel için kullanılabilecekler.

12 Mart 2021
53 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?