Biontech Mi Sinovac Aşısını Mı Tercih Etmeliyiz?

Biontech Mi Sinovac Aşısını Mı Tercih Etmeliyiz?

Koronavirüs salgınında süreç; hepimizin de bildiği üzere ülkemizde, vatandaşlarımızın lehine ilerliyor. Pandemi sürecinde; hadise artışı suratı ve mevt oranları, tüm dünyada kabul gören kriterlerdir. Alınan tedbirlerin sonucu olarak; olay ve mevt oranlarının azalması, beklenen bir durumdur. Artık kıymetli olan bu kıymetlerin, sıfıra yaklaşması ya da sıfır olmasıdır. Bunun için birtakım fedakarlıklarda bulunarak, tedbirleri her açıdan uygulamak, hayli gereklidir.

Biontech Aşısını Mı Sinovac Aşısını Mı Tercih Etmeliyiz?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, aşı tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Özgüneş, “Her iki aşı da olur. Biontech aşısı meyyit aşı olmadığı için bağışıklığı baskılanmış bireyler için uygun değil. Hangi aşı müsait ise o yapılmalıdır,” dedi.

Bu Aşılar Mutasyonlu Virüslere Karşı Tesirli Mi? Aşıların Yan Tesirleri Var Mıdır?

Bu aşılar, günümüzde mutasyonlu virüslere karşı da tesirli olarak kabul edilmektedir diyen Özgüneş, “Genel manada değerli yan tesirleri olmadığı kabul edilmekle birlikte, İngiltere’de uygulanan AstraZeneca aşısının kan pıhtısı oluşturduğu tezi üzerinde ısrarla durulmaktadır” dedi.

Aşılar Mevt Oranını Azalttı Mı?

Özgüneş, “Henüz, bu türlü bir sav için vakit erken olmakla birlikte, bu mümkün üzere görünmekte ve o denli olduğu tez edilmektedir. Öte yandan aşıya karşın hastalığı geçirenlerin hafif geçirdikleri gözlenmektedir” açıklamalarında bulundu.

Koronavirüsü Atlatan Şahıslar Aşı Olmalı Mıdır?

Bugünkü bilgilerimize nazaran korona hastalığını geçirseniz bile, aşı yaptırmanızı önermekten öbür dermanımız yok. Hastalığı geçiren bireyler aşı olduğunda bir ziyanı görülmemiştir. Rastgele bir ziyanı yok.

Yerli Aşı Korona İle Savaşımızda Bizlere Umut Olur Mu?

Evet, yerli aşı ülkemiz için koronaya umut olabilir. Zira bu aşıya çok rahat ulaşacağız demektir. Kâfi sayıda vatandaşımız aşılanmış olacaktır. Böylece salgınla olan gayretimizde bizleri güzel bir noktaya getirecektir.

Aşının 2. Dozunu Yaptırmadığımızda Hayati Risk Oluşur Mu?

Evet, aşının ikinci dozunu yaptırmadığımızda hayati risk olabilir. Daha bugün 3. doz aşıdan bile kelam edilmektedir. Bu nedenle randevu aldıktan sonra aşı yaptırmaya gitmeyenler tekrar düşünmelidirler. 

19 Mayıs 2021
42 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?