Bir Beşere İki Farklı Koronavirüs Varyantı Bulaşır mı; Bulaşırsa Ne Olur?

Bir Beşere İki Farklı Koronavirüs Varyantı Bulaşır mı; Bulaşırsa Ne Olur?

Brezilya’daki bilim adamları kısa müddet evvel, bir kişinin tıpkı anda iki farklı SARS-CoV-2 (COVID-19’e neden olan virüs) varyantıyla enfekte olduğunu bildirdi. Lakin bu ikili bulaşma, hastalığın yükü konusunda bir tesire sahip üzere görünmüyor, çünkü hastalar, hastaneye kaldırılmaya gerek kalmadan güzelleşti.

Bu, SARS-CoV-2 ile kaydedilen az sayıda hadiseden biri olmasına ve çalışma şimdi bilimsel bir mecmuada yayınlanmamış olmasına karşın, bilim insanları influenza üzere öbür teneffüs virüsleri ile ilgili de birden fazla varyantın bulaştığı durumlar gözlemledi. Bu tespit, virüslerin enfekte bir bireyde nasıl etkileşime girebileceği ve yeni varyantlar oluşturmak için ne manaya gelebileceği hakkında soruları gündeme getirdi.

Virüsler evrimin ustalarıdır, daima olarak mutasyona uğrar ve her replikasyon döngüsünde yeni varyantlar ortaya çıkar. Bağışıklık yansımız üzere seçici baskılar da bu adaptasyonları yönlendirir. Bu mutasyonların birçoklarının virüs üzerinde değerli bir tesiri olmuyor, lakin virüse (örneğin bağışıklık sistemini atlatma yahut daha süratli çoğaltma yeteneğini artırarak) bir avantaj sağlayanlar telaş kaynağı ve yakından izlenmeleri gerekiyor.

Öbür RNA virüsleri ile karşılaştırıldığında koronavirüsler daha düşük mutasyon oranlarına sahipler zira replikasyon sırasında meydana gelen birtakım yanılgıları düzeltebilecek bir düzeltme okuma sistemine sahipler.

Özcesi, şimdiye kadar elde edilen ispatlar, birden fazla varyantın bulaşmasının hastalığın yükünü artırma üzere bir durum ortaya çıkarmadığını gösteriyor.

09 Mart 2021
73 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?