Bir Bireye Tam 7 Defa Yıldırım Çarpabilir mi? Bu Adama Çarptı!

Bir Bireye Tam 7 Defa Yıldırım Çarpabilir mi? Bu Adama Çarptı!

Guinness Dünya Rekorları

Makûs baht diye bir şey olduğunu düşünseniz bile, “ömrü boyunca yedi sefer yıldırım çarpmasının” büsbütün özel bir makus talih gerektirdiği kesin. ABD’li park korucusu Roy Sullivan da tam olarak bu türlü bir talihe sahip.

Sullivan, 1912 ve 1983 yılları ortasında Dünya üzerinde geçirdiği 71 yıl içerisinde kendi üzerine yedi kere yıldırım düştükten sonra hayatına devam etti ve her ne kadar doğrulayamasa da, çocukluğu sırasında da bir sefer daha yıldırım çarpmış olabileceğini söylüyor. Sullivan’ın hayatının enteresanlığı ise 22 ayıyla uğraş etmiş olmasının kıssasında yalnızca ufak bir not olmasından rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Sullivan’a çarpan birinci yıldırım, 1942 yılında şimdi paratoner kurulmamış olan bir yangın müşahede kulesindeyken kendisini buldu. Kuleye yaklaşık olarak yeni defa yıldırım düşmüştü ve “her yana alevler sıçrıyordu”. Bu yüzden olağanda gerçek sayılabilecek bir biçimde (yangın içerisinde durmanın pek mantıklı olduğu söylenemez) Sullivan dışarı koştu ve sonrasında yaşadığı en acılı yıldırım çarpması olarak tanımladığı olayı yaşadı. Yıldırım, bacağının bir kısmının yanmasına sebep oldu.

1969 yılında ise, bir dağ yolundan kamyonu ile inerken Sullivan, yol kenarında iki ağaca bir yıldırım düştüğünü gördü. Olağanda bir araç, metalin insan bedeninden daha güzel bir iletken olması sebebiyle bir Faraday kafesi üzere çalışarak akımı etrafınızdan dolaştırıp toprağa taşıyor. Lakin o sırada Sullivan’ın camları açıktı ve elektrik yükü bir camdan girip başkasından çıkarken Sullivan’ın bedeninden ve üzerindekiler geçti. Bu yıldırım ile kaşları ve saçı kızarırken, kol saati de bozuldu. Ayrıyeten Sullivan, yıldırımın tesiriyle şuurunu kaybetti ve yoldan çıkarak bir hendeğe düştü.

Adeta yıldırımın Sullivan’a bir bildiri göndererek yaşadığı yeri bildiğini ve orada da inançlı olmadığını belirtmek istemesini andıran üçüncü olay ise 1970 yılında gerçekleşti. Sullivan, nispi olarak açık bir havanın olduğu bir gün meskeninin bahçesiyle ilgilenirken yıldırım omzuna çarptı ve söylenenlere nazaran yerden havalanmasına sebep oldu.

1972 yılına geldiğimizde, artık yıldırımlar Sullivan’ın hayatının adeta olağan bir modülü olmaya başlamıştı. Bu sefer koruculuk yaptığı Loft Dağı’nda Shenandoah Ulusal Parkı‘ndaki bekçi kulübesinde duruyordu ve binaya yıldırım düştü. Söylenilene nazaran bir cızırdama duydu ve bu noktada bedeninin bir kesimi olduğunu iddia etmesi gerekiyordu. Neyse ki bu kesim yalnızca saçıydı. Islak kağıt havlularla kendisini söndürdükten sonra hastaneye gitti. Basın ile yaptığı görüşmede, Allah’ın kendisini kızartmaya kararlı üzere gözüktüğünü söyledi.

1973 yılında ise Sullivan, hayallerinde kendisine yıldırım çarptığını görmeye başlamıştı ve bunu bir işaret olarak algıladı. Natürel ki bu hayallerin sebebinin, o ana kadar kendisine dört kez yıldırım çarpması olduğu kesin. Birebir yıl Sullivan, bir fırtınadan kaçmaya çalışıyordu ve söylediğine nazaran bir bulut adeta kendisini takip ediyordu. En sonunda aracı ile fırtınadan çıktıktan sonra aracından indi ve bir sefer daha yıldırıma yakalandı. Bu sefer yıldırım, bedeninin sol tarafından aşağı gerçek hareket ederek ayakkabısından toprağa ulaştı. Bu yıldırım çarpması ile bir arada düşler sona erdi. O periyot yaptığı açıklamada Sullivan, Rab’ın bilinmeyen bir maksat için hayatta kalmasına müsaade verdiğini söylemişti.

Lakin görünene nazaran İlah ile ortasındaki bu “muahede” yalnızca üç yıl sürdü ve 1976 yılında, bir sefer daha yıldırım çarptı ve Sullivan, koşmaya çalışırken bileğini yaraladı. Ayrıyeten saçı da bir defa daha yanmıştı lakin bu noktada artık bu duruma alıştığı iddia edilebilir.

Son yıldırım ise büyük bir su kütlesinin yakınında, 1977 yılında balık tutmak için gittiği bir tatlı su gölünün yanında gerçekleşti. Yıldırım, artık alışıldığı bir halde saçının yanmasına sebep oldu ve bedeninden aşağı hareket ederken göğsünü ve karnını yaktı. Aracına geri dönerken bir ayı ile karşılaştı ve bir sopa ile vurarak ayıyı uzaklaştırmak zorunda kaldı. Ayrıyeten söylediğine nazaran bu, ayıları bu halde uzaklaştırmak zorunda kaldığı yirmi ikinci seferdi.

ABD’de rastgele bir yıl içerisinde birine yıldırım çarpma ihtimali yaklaşık 1,2 milyonda bir olarak hesaplanıyor. ABD Ulusal Hava Kurumu’nun söylediğine nazaran bu hesap, 80 yaşına kadar yaşadığınız varsayılarak ömür uzunluğuna genişletildiğinde ise ihtimal 1/15.300’e yükseliyor. Olağan ki nispi olarak daha fazla yıldırım fırtınasının yaşandığı bir eyaletteki bir ulusal parkta çalışan Sullivan için bu hesabın biraz daha değiştirilmesi gerekiyor. Bu yüzden de 7 defa yıldırım çarpması ihtimalini hesaplamak için kolay bir çarpma süreci yapmak kâfi değil.

İhtimallerin birebir kaldığını söylemek, bir kapalı havuzda yüzen biri ile okyanusta yüzen birinin bir köpekbalığı saldırısına uğrama ihtimallerinin tıpkı olduğunu söylemek üzere olur. Birebir durum Sullivan için de geçerli ve yedinci defa yıldırım çarptığı sırada bir yıldırım fırtınası sırasında, bir balık oltasını sallamakta olmasından ötürü bu ihtimal epeyce yükseliyor. Her ne kadar yıldırım çarpması ihtimali hala çok düşük olsa da, daima açık havada çalışıyor olması Sullivan için bu ihtimalin başka pek çok beşere nazaran daha yüksek olduğu manasına geliyor.

Sullivan yaklaşık 40 yıl evvel hayatını kaybetmiş olsa da Guinness Rekorlar Kitabı’nda en fazla yıldırım çarpan ve hayatta kalan insan rekorunu elinde tutuyor.

10 Mayıs 2021
18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?