Bir Tesla Araba, Aranan Bir Cürümlünün Yakalanmasını Sağladı

Bir Tesla Araba, Aranan Bir Cürümlünün Yakalanmasını Sağladı

Kara Şimşek hayranları için yeterli bir haberimiz var: Bir araba, bir kabahat serisini çözmeye yardımcı olmuş olabilir. Mahremiyet ve nezaret mevzularında kaygıları olanlar ve hatalılar için ise makûs bir haberimiz var: Bir araba, bir cürüm serisini çözmeye yardımcı olmuş olabilir…

Tesla araçlarında bir “Nöbetçi Modu” (Sentry Mode) özelliği bulunuyor. Bu özellik faalken ve araç kullanım dışıyken araç, harici kameralarını kullanarak tehlikeleri belirlemeye çalışıyor. Şayet araca yaslanan biri üzere ufak bir “tehdit” belirlenirse araç, kameraların kayıt yaptığı konusunda bir ikaz vererek potansiyel hırsızları caydırmaya çalışıyor. Şayet daha büyük bir tehdit belirlenirse kameralar kaydetmeye başlıyor ve araç, en yüksek seste müzik çalmaya başlayarak etraftakileri uyarıyor ve araç sahibinin telefonuna bir bildiri gönderiyor.

Gizmodo’nun belirttiği üzere bu özellik, Massachusetts, Springfield’teki Marthin Luther King Jr. Presbiteryan Kilisesi’ne yönelik bir seri nefret cürmüne dahil olduğu sav edilen bir şüphelinin yakalanmasını sağlama konusunda işe yaradı. Aralık 2020 tarihinde kilisede birkaç yangın başlamış ve etraftaki birtakım araçların lastikleri kesilmişti. FBI’ın raporunda belirtilene nazaran 28 Aralık tarihinde çıkan yangın “temel olarak binayı yok etmişti.”

ABD Hükumeti

44 yaşındaki Dushko Vulchev‘in imajlarının o sırada kilisenin yakınlarında park etmiş olan bir Tesla’dan alınması ile birlikte en sonunda bir kuşkulu yakalandı. FBI raporunda Vulchev’in Tesla aracın kayıtlarındaki manzaralarında yüzünün net bir halde görülebildiği belirtiliyor.

Martin Luther King Jr. Presbiteryan Kilisesi’nin papazı ve cemaatinin neredeyse tamamı, bu hücumların kurbanları üzere siyahi vatandaşlardan oluşuyor. Vulchev’in geçmişi hakkında yapılan incelemeler de sıklıkla “beyaz olmayanlar ve Müslümanlara karşı ırkçı kin gösterdiğini” ve siyahi bireylere hitap ederken ırkçı hakaretleri kullandığını ortaya çıkarttı.

Bu kamera kayıtları üzerine harekete geçilmesinin akabinde Vulchev, dini mülklere karşı hasar verme konusunda dört ve federal bir cürüm işlemek için ateş kullanma konusunda bir kabahat ile suçlandı. İlerleri bir tarihte bu suçlamaların incelenmesi için mahkemede dava yürütülecek.

Giderek daha fazla aracın bu tıp teknolojilere sahip olmasıyla da bu olayın, emsal yardımlar göreceğimiz son olay olmayacağı varsayım edilebilir.

03 Mayıs 2021
47 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?