Bir Zürafa Sudan Nasıl Geçirilir? İşte Sıra Dışı Zürafa Kurtarma Operasyonu

Bir Zürafa Sudan Nasıl Geçirilir? İşte Sıra Dışı Zürafa Kurtarma Operasyonu

Kenya’da hayli hırslı olduğu söylenebilecek bir projede çevreciler, suya batarak nizamlı bir biçimde küçülen bir adada mahsur kalan zürafa nüfusunu kurtarmak için çabalıyor. Lakin bu canlıların adadan taşınması, etrafındaki timsah dolu sular yüzünden pek kolay değil ve bu yüzden grup, taşıma sırasında hayvanları inançta tutmak için özel bir sal kurdu. Bu uzun bacaklı canlılar için sıra dışı bir araç olsa da, geçtiğimiz yıl bu hayvanların birincisinin başarılı bir halde taşınması ile tesirli olduğunu kanıtladı.

Seller ile üzerinde bulunduğu ada giderek küçülen; yaklaşık olarak 18.000 dönümlük yırtıcı hayatı muhafaza alanı büyük bir tehlike altında. Dahası, 2006 yılında kurulan ve giderek küçülen Ruko Community Wildlife Conservancy, Dünya’daki soyu en tehlikede olan zürafa çeşidi Rothschild zürafalarının küçük bir kümesine konut sahipliği yapıyor. Bu canlılardan yabanî ortamda yalnızca 1.669 tane kaldığı kestirim ediliyor ve bunların 800’ü Kenya’da bulunuyor. Bu yüzden de bu canlıların hayatta kalan her birini korumak, çevrecilerin öncelik listesinde hayli yüksekte yer alıyor.

Zürafalar, Longicharo Adası’na birinci olarak 2011 yılında vardılar ve Baringo Gölü’nün üzerinde bir vakitler epey geniş olan bu adada yaşamaya başladılar. Fakat ırmağın giderek adanın daha büyük bir kısmını ele geçirmeye başlaması ile birlikte hem adadaki yırtıcı hayat, hem de ada üzerinde yaşayan beşerler risk altına girdi. Kenya Wildlife Service, Northern Rangelands Trust ve Save Giraffes Now tarafından yapılan işbirliği ile hayvanların bir kısmı devasa zürafalar için kurulan sallarla güvenliğe taşınmış durumda.

Bu kompleks kurtarma operasyonunun gerçekleştirilen en son adımında Awala ismi verilen dişi bir zürafa yeni kurulan Ruko Community Wildlife Conservancy’ye 3 Mart 2021 tarihinde taşındı. Burada, Aralık 2020’de kurtarılan birinci iki dişi Asiwa ve Easter ile Şubat ayında taşınan erkek Lbarnoti ile buluştu.

Bu taşıma süreci, ortalarında Aralık ayında yeni doğmuş bir zürafa yavrusunun da bulunduğu geri kalan beş zürafa da RWC’ye taşınana kadar devam edecek…

09 Mart 2021
71 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?