Bu 5 Kripto Para Ünitesi Dolandırıcılığına Dikkat!

Türkiye’de son vakitlerde kripto para borsalarıyla ilgili mağduriyetlerin artması, kripto para ünitelerine yönelik dolandırıcılıklara karşı temkinli olunması gerektiğini hatırlattı. Günümüz dünyasında, kripto para üniteleri siber dolandırıcılar için inanılmaz derecede pahalı bir varlıktır. Para transferinin kolaylığı ve izinin sürülememesi hasebiyle bir süreç yapıldıktan sonra onu geri döndürmek neredeyse imkansızdır. Kullanıcıları hem klâsik hem de kripto para ünitelerine has dolandırıcılıklara karşı uyaran Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, 5 yaygın kripto para ünitesi dolandırıcılığını ve korunma metotlarını sıralıyor.

1. Toplumsal Medya Armağan Dolandırıcılığı: Sosyal medya mecralarında etkileşimi yüksek bir gönderiye verilen cevaplarda birilerinin kripto para ikramı verdiğini bu ortalar sık sık görebilirsiniz. Bu bireylere yalnızca makul bir oranda kripto para gönderirseniz, size bu ölçünün 10 katını geri göndereceklerine kelam verirler. Gerçek olamayacak kadar cazip görünen bu teklifler büyük oranda gerçek değildir. Toplumsal medyada bu çeşit bildirilere karşı dikkatli olmalısınız. Bu teklifler hesapları hacklendiği için bildiğiniz ve sevdiğiniz hesaplardan gelebilir. Kelam konusu hesaplara cömertliklerinden ötürü teşekkür eden düzinelerce cevap ise yalnızca uydurma hesaplar yahut armağan dolandırıcılığının bir modülü olarak kullanılan botlardır. 

2. Düzmece Kripto Para Borsaları: Daha evvel Güney Koreli finans yetkilileri ve lokal Bitcoin topluluğu, en sinsi Bitcoin dolandırıcılıklarından BitKRX ismi verilen düzmece bir borsayı açığa çıkarmıştı. Düzmece borsa, kendisini ülkedeki en büyük ticaret platformunun bir modülü olarak sunmuş ve insanların paralarını almıştı. Geçersiz kripto para borsaları, legal bir takas platformu üzere davranarak, kullanıcıları daha fazla yatırım yapmak için taciz etmek yahut kripto paralara tekrar erişim elde etmek için bâtın fiyatlar talep etmek üzere dolandırıcılık taktiklerine girerek yahut yalnızca kullanıcıların kripto paralarını büsbütün çalmak suretiyle potansiyel kurbanları dolandırıyor. Bu tıp kripto para sahtekarlığından kaçınmak için tanınan, tanınmış borsalara ve forumlarına bağlı kalın, böylelikle sahtekarlıklarla ilgili haberleri süratli bir halde alabilirsiniz. Kripto para sistemleri epey gelişmiş bir teknoloji olsa da ne yazık ki bu alanda da birçok sahtecilik bulunuyor. Hususla ilgili uzmanlardan takviye almak mağduriyetleri azaltacaktır.

3. Saadet Zinciri ya da Ponziler: Ponzi sistemler epeyce eski dolandırıcılık metotlarıdır ve ülkemizde de çeşitli vakit aralıklarıyla ortaya çıkmıştır. Bu sistemlerde kullanıcıların platforma yeni üye getirmeleri istenir ve her üye karşılığında ödeme vadedilir. Alışılmış bu durum yasal olmadığı için sistem, çeşitli eserlerin satışı ile desteklenerek yapılır. Şimdilerde ise dolandırıcılar bu dolandırıcılık usulünde, Türk Lirası yerine çeşitli kripto paraları kullanıyorlar. Şayet yalnızca belli bir kripto para topluluğunun oluşturduğu bir oluşumun içine dahil ediliyorsanız muhtemelen ponzi ya da saadet zinciriyle karşı karşıyasınız demektir. Sizden üye getirmeniz ya da daha yüksek bir meblağ kazanmak için ödeme yapmanız istenirse direkt uzaklaşmanız gerekiyor.

4. Uydurma Taşınabilir Uygulamalar: Dikkatli olmazsanız, geçersiz uygulamalardaki ihtar işaretlerini gözden kaçırmak kolaydır. Tipik olarak, bu dolandırıcılıklar kullanıcıları, kimileri tanınan olanları taklit eden makûs maksatlı uygulamaları indirmeye yönlendirir. Kullanıcı makûs gayeli bir uygulama yüklediğinde, her şey istendiği üzere çalışıyor üzere görünebilir fakat bu uygulamalar, kripto para ünitelerinizi çalmak için özel olarak tasarlanmıştır. Makus hedefli uygulamalar olmasına karşın, kimileri Apple Store yahut Google Play Store’da üst sıralarda yer alabilir ve bu onlara meşruiyet havası verir. Geçersiz uygulamalardan kaçınmak için, sırf resmi web sitesinden yahut sağlam bir kaynak tarafından verilen bir ilişkiden indirmelisiniz ve kesinlikle ödüllü bir güvenlik tahlili kullanmalısınız.

5. Kimlik Avı ve Oltalama:

17 Mayıs 2021
51 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?