Bu Uygulamalara Dikkat: Her Şeyinizi Paylaşıyorlar!

Bu Uygulamalara Dikkat: Her Şeyinizi Paylaşıyorlar!

Apple’ın yakın vakitte App Store’da saklılık etiketlerini kullanıma sunmasının akabinde, inançlı bulut depolama sağlayıcısı pCloud, hangi uygulamaların en çok ferdî datayı üçüncü taraflarla paylaştığını belirlemek için her gün kullandığımız taşınabilir uygulamaları daha derinlemesine incelemeye karar verdi. Şirket bu uygulamaları araştırırken Apple’ın zımnilik etiketlerinden “Üçüncü Taraf Reklamcılığı” ve “Geliştirici Reklamı yahut Pazarlama” kısımlarını tahlil ederek hangi uygulamaların en çok datayı üçüncü taraflarla paylaştığını ve hangi uygulamaların kendi pazarlamaları için en fazla bilgiyi topladığını tespit etti.

pCloud’un araştırması, tüm uygulamaların yüzde 52’sinin datalarınızı muhakkak bir uygulamayı çalıştıran bir şirketle bağlı üçüncü taraflarla paylaştığını yahut kullanıcı datalarına erişmek için bir fiyat ödediğini buldu. Üstelik bahsi geçen uygulamalar, en çok indirilen uygulamalar listesinde çokça yer alıyor. Bu uygulamalar ortasında en çok ferdî bilgi toplayanlar, muhtemelen kimsenin şaşırmayacağı şekilde Instagram, Facebook ve LinkedIn.

En Büyük Hatalı Instagram

Bilgi paylaşma kelam konusu olduğunda ise en büyük hatalının Instagram olduğu ortaya çıktı. Instagram uygulaması elde ettiği dataların yüzde 79’unu öbür şirketlerle paylaşıyor. Instagram’ın sahibi Facebook, kullanıcı bilgilerinin yüzde 57’sini dağıtırken, üçüncü sırayı paylaşan LinkedIn ve Uber Eats’de bu oran yüzde 50 civarında. 

Elbette kullanıcı bilgilerini inançta ve bâtın tutan uygulamalar da bulunuyor. pCloud araştırmasında en inançlı uygulamalar olarak Signal, Clubhouse, Netflix, Microsoft Teams, Google Classroom, Shazam, Etsy, Skype, Boohoo, Amtrack, Zoom, Shop ve IRS2Go açıklandı.

21 Mart 2021
52 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?