Chrome ve Safari Dahil Pek Çok Tarayıcının, Kelamını Tutmadığı Ortaya Çıktı

Chrome ve Safari Dahil Pek Çok Tarayıcının, Kelamını Tutmadığı Ortaya Çıktı

Dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları, çevrimiçi kapalılıklarını muhafaza konusunda giderek daha fazla kaygı duymaya başladıkça, tarayıcılarında özel (ya da gizli) modu daha sık kullanmaya başladı. Bununla birlikte, VPNoverview tarafından yapılan yeni bir araştırma, Google Chrome ve Apple Safari ve Microsoft Edge dahil birçok tanınan tarayıcıdaki özel modun, göründükleri kadar özel olmadığını bir kere daha ortaya koydu.

  • Tarayıcılardaki bilinmeyen mod neyi gizliyor; neyi gizlemiyor?

Google Chrome

Chrome kullanıcıları, Google’ın göz atma geçmişlerini, çerezleri, site datalarını ve formlara girilen bilgileri kaydetmediği bilinmeyen moda büyük olasılıkla aşinadırlar. VPNoverview’in araştırmasına nazaran, bilinmeyen mod faalken, çevrimiçi aktifliğiniz ve pozisyonunuz internet servis sağlayıcınız (ISS), patronunuz, oturum açtığınız ve ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından tekrar de görülebiliyor.

Bununla birlikte, tıpkı vakitte, Chrome’un saklı modu, web hizmetlerinin, arama motorlarının yahut İSS’lerin IP adresinizi, bir web hizmetini kullanırken aktifliğinizi ve bir web hizmetinde oturum açtığınızda kimliğinizi görmesine de imkan tanıyor.

Apple Safari

Safari ise, Apple aygıtlarına yüklü geliyor olması nedeniyle dünya çapında en tanınan ikinci tarayıcı. Chrome üzere, arama geçmişinizi kaydetmeyen özel bir tarama moduna da sahip. Safari’de de birebir halde, saklı modda bile bilgi paylaşımı kelam konusu. Birebir şey, Microsoft’un Chromium tabanlı web tarayıcısı Edge’in “inPrivate” modu için de geçerli.

Sonuç olarak, çevrimiçi gizliliğinizi daha fazla korumak için anonim bir tarayıcı kullanabilirsiniz, lakin bir VPN kullanmak çok daha âlâ bir seçim gibi görünüyor. Zira IP adresinizi değiştirmenize imkan tanıyor ve cihazlarınızdan gönderilen tüm datalar açık internetten geçmek yerine VPN sağlayıcısının tünellerinden karşı tarafa ulaşıyor.  

11 Nisan 2021
58 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?