CIA, Komünistlere Karşı Casus Kedileri Kullanmak İstemiş

CIA, Komünistlere Karşı Casus Kedileri Kullanmak İstemiş

Kediler için çok şey söylenir: Gizemli,  meraklı ve hatta bir ölçü psikopat… Tahminen de bu yüzden, bu canlıların bir vakitler casusluk için ülkü varlık olarak görülmesine şaşırmamak gerekiyor.

1960’larda ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) milyonlarca dolar harcayarak ve yıllarca süren çalışmalar ile Sovyetler’e sızacak ve gizlice bilgileri ele geçirecek cyborg-kedi casuslar geliştirmeye çalışmış. Ne yazık ki Amerikalıların bu hayali, tezlere nazaran, projelerinin bir taksi tarafından ezilmesi üzerine sona ermiş.

Casus kedinin kıssası, 1960’lardan kalan ve artık kapalılığını kaybetmiş olan birtakım evraklar ve Soğuk Savaş istihbarat topluluğu sayesinde bir ortaya getirilebiliyor. Bu kedi projesi kolay bir biçimde bir kedinin kulak kanalına bir mikrofon ve kafatasının köküne bir iletici yerleştirilmesi fikrinden oluşuyor. Bu kolay aygıtların takıldığı kedinin daha sonra Sovyet elçiliklerine ve hatta Kremlin’e girmek için eğitilmesi ve gerekli konuşmaları kaydettikten sonra CIA casuslarına bu görüşmeleri göndermesi planlanıyordu.

CIA evraklarında söylenilene nazaran kedilerin ses komutlarıyla yönlendirilebilmeleri için pek çok farklı usul denendi. Ayrıyeten 2001 yılında yayınlanan kitap The Wizards of Langley‘de belirtilene nazaran çok ölçüde para harcandı ve kediler ameliyat edilerek pek çok farklı test yapıldı. Lakin bahis gerçek Dünya olduğunda işler biraz karıştı. Söylenilene nazaran birinci casus kedilerden biri, erken gerçek dünya deneylerinde hayatını kaybetti. Kedi, bir kamyonet içerisinde bir parka götürülmüştü ve aracın dışına bırakılarak bankta oturan iki kişinin konuşmalarını kaydetmesi amaçlanmıştı. Fakat kedinin kamyonetten dışarı çıkmasının çabucak akabinde bir taksi, kediyi ezerek bu deneyi sonlandırdı.

Lakin, enteresan bir halde, CIA’in dokümanlarında görülene nazaran proje kısmi olsa da muvaffakiyete ulaştı ve araştırmacılar, kedilerin gerçek Dünya’da da casus olarak kullanılabilmesinin mümkün olduğunu açıkladılar. Fakat bu durum kurum için yararlı olarak görülmediğinden ötürü deneylere son verildi.

13 Nisan 2021
58 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?