Cildimizde Bizimler Birlikte Yaşayan Davetsiz Canlılardan Haberdar mısınız?

Cildimizde Bizimler Birlikte Yaşayan Davetsiz Canlılardan Haberdar mısınız?

Sağlıklı bir insanın bedeninin hem içinde hem de dışında, çok sayıda görmediğimiz, mikroskobik hayat formu bulunuyor. Pek çok araştırma, bağırsaklarımızda, cinsel organlarımızda ve geri kalan çabucak her yerde var olan mikro-biyomlardan kazandığımız yararları belirtiyor. Tıpkı görünmez topluluklar cildimizin üzerinde ve hatta yüzümüzde de yaşıyor ve bunların ortasında saç köklerinde ve yağ bezlerinde yaşayan Demodex cinsinden D. folliculorum ve D. brevis üzere küçük eklembacaklılar da bulunuyor. Örümceklerin mikroskobik akrabalarının cildinizde yaşıyor olması bilhassa örümcek fobisi olanlar için pek güzel bir fikir olmayabilir lakin bu canlıların varlıkları çok nadiren bir sorun oluyor.

2014 yılında PLOS ONE üzerinde yayımlanan bir makale, o araştırmada test edilen yetişkinlerin %100’ünün en az bir Demodex cinsinden DNA izi taşıdığını göstermişti. Demodex maytları (mite) yaklaşık 0,3-0,4 milimetre uzunluğunda mikroskobik boyutlara sahip. Bu küçük boyutları da çarçabuk porlar içerisinde yaşayabiliyorlar ve yaklaşık olarak her saç kökünde bir D. folliculorum ve her yağ bezinde birkaç D. brevis bulunabiliyor. Ortalama bir yetişkin insan bedeni yaklaşık 5 milyon saç köküne sahip ve bu da potansiyel hayat alanı konusunda bir fikir verebilir.

Bu canlılar çoğunlukla zararsızlar. Baskılanmış bağışıklık sistemleri bu canlıların nüfusunun çok artmasına ve buna bağlı olarak da bir ölçü iltihaplanmaya ve kaşıntıya sebep olabiliyor. Ayrıyeten blefarit (kronik göz kapağı iltihabı), gül hastalığı ve birtakım sivilce cinsleri ile münasebetler bulunuyor lakin insanların büyük bir kısmı bu canlıları fark etmiyorlar. Ekseriyetle bu canlıların denetim altında kalmalarını sağlamak için olağan hijyen kurallarını takip etmek kâfi oluyor.

Bu maytları genetik düzeyde tahlil etmek, yalnızca yüzümüzde yaşayanlar hakkında bilgi sağlamakla kalmıyor birebir vakitte çeşitlilikleri hakkında da bilgi veriyor ve bu canlıların ne vakit beşerlerle birlikte yaşamaya başladığı konusunda da ipuçları sunuyor. Tıpkı araştırmayı Dünya’nın farklı yerlerinde yaparak da bu çeşitlerin genele yaygın mı olduğunu yoksa makul coğrafik bölgelere mi yayıldıklarını öğrenebiliyoruz.

Demodex üzerine araştırmalar yapan San Francisco’daki Kaliforniya Bilim Akademisi entomolojisti Michelle Trautwein‘in NPR ile bir röportajında söylediğine nazaran bu canlılar “kendi geçmişimiz hakkında bir öykü anlatmanın yanı sıra daha eski insanlık tarihi ve göçler hakkında da bir kıssa anlatıyor.

22 Nisan 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?