Çok Konuşulan Robot Sophia’nın Çizdiği Dijital Fotoğraf, Rekor Fiyata Satıldı

Çok Konuşulan Robot Sophia’nın Çizdiği Dijital Fotoğraf, Rekor Fiyata Satıldı

Sophia isimli yapay zeka (AI) ünitesinin, diğer bir deyişle robotun sanatsal vizyonu sayesinde, beşerler ve robotlar ortasındaki boşluk kısmen kapatıldı. Robot tarafından oluşturulan bir otoportre, yakın vakitte bir müzayedede 688.888 dolara satıldı.  

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, 2016’da etkin hale geldiğinden beri medyanın büyük ilgisini çekti lakin Sophia’nın geliştiricileri, yeteneklerini ve yapay zekanın gerçekte ne kadar sofistike olduğunu abarttığı için yapay zekâ uzmanları tarafından eleştirildi.

Suudi Arabistan vatandaşlığı ile ödüllendirilen ve Birleşmiş Milletler tarafından İnovasyon Şampiyonu olarak isimlendirilen beşere benzeyen robot, robot tipi için bir dizi değerli kilometre taşını şimdiden tamamladı. Lakin sanat üretme yeteneği, ileriye gerçek eşi görülmemiş bir sıçramayı temsil ediyor.

Sophia, resmi yapmak için İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto’nun kendi ürettiği bir dizi resmi gözlemleyerek işe başladı. Bu imajları işlemek ve öğrenmek için hudut ağlarını kullanan Sophia, daha sonra kendi dijital otoportresini yaptı.

Ortaya çıkan “Sophia Instantiation” isimli eser, Bonaceto’nun portresinin Sophia’nın dijital fotoğrafına dönüşmesini gösteren 12 saniyelik bir görüntüden oluşan dijital bir evrak. 888 ismiyle açık artırmaya giren bir sanat koleksiyoncusu sanat yapıtı için değiştirilebilir olmayan jetonun (NFT) ve Sophia’nın fotoğrafının fizikî versiyonunun sahipliğini garanti altına almak için binlerce dolar ödedi.

Associated Press ile yaptığı röportajda Sophia, “Bir sanatçı olarak, algoritmalarımda sayısal yaratıcılığım var, özgün işler yaratıyorum. Fakat benim sanatım, insan-yapay zekâ iştiraki ile yaratıldı” dedi.

Hanson Robotics CEO’su David Hanson ise, “Sophia birçok sanatın ve mühendisliğin doruk noktası olduğunu ve daha sonra sanat üretebileceği fikrinin, duygusal ve görsel olarak beşerlerle temas kurmasının bir yolu olduğunu” söylüyor.

21 Nisan 2021
50 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?