Çok Oyunculu FPS Oyunu Outriders’ı A’dan Z’ye İnceledik!

Çok Oyunculu FPS Oyunu Outriders’ı A’dan Z’ye İnceledik!

Vaktinde hak ettiği bedeli göremeyen Bulletstorm’un ve Gears of War serisi oyunlardan birinin de imalcisi olan People Can Fly’ın yeni oyunu Outriders’ı birinci duyduğumuz vakit kesinlikle göz atmamız gereken oyunlar listesine eklemiştik. Bir kıssası olan yani başı ve sonu belirli olan oyunları daha çok sevdiğimizi her fırsatta lisana getiriyoruz. Hasebiyle Outriders’ın da bir GaaS olmadığı konusundaki açıklama bizi hayli memnun etti. Destiny ve The Division üzere looter, shooter oyunlara olan benzerliği yüzünden oluşacak baş karışıklığını engellemek için bizce bunu en başta netleştirmeleri yeterli olmuş.

Enoch pek olağan bir gezegen değil!

Gelelim Outriders’ın konusuna. Kıssa, Dünya’nın artık yaşanmaz bir hale gelmesi ile hayatta kalmayı başaran bir küme insanın, kolonileştirmek için yabancı bir gezegen olan Enoch’a ulaşması ile başlıyor. Lakin kısa mühlet içinde bu gezegenin beklendiği kadar olağan olmadığı anlaşılıyor. Karakterimiz “Anomali” olarak isimlendirilen devasa bir güç fırtınasının körüklediği tuhaf bir kazaya maruz kalıyor ve takım arkadaşları tarafından kurtarılmak için dondurularak uyutuluyor. Ortadan bir müddet geçiyor ve yıllar sonra kolonistlerin savaşan kümelere ayrıldığını keşfedeceğimiz bir dünyaya uyanıyor ve bu ortada özel güçlere sahip olduğumuzu öğreniyoruz. Gayemiz gezegeni keşfetmek, anomali hakkında daha fazla şey öğrenmek ve elbette insanlığın bahtı hakkında bilgi edinmek.

Outriders; Destiny ve The Division üzere oyunların çok fazla tesirinde kalmış üzere görünse de aslında Mass Effect ve Bulletstorm üzere eğlenceli TPS oyunlarından sevdiğimiz olağanüstü savaş mekaniklerini içeriyor. Oyunu oynarken fark edeceğiniz üzere teçhizat ve karakter geliştirmeye çok fazla odaklanılmış olsa da bunlara çok takılmadan da rahatlıkla sonuca ulaşmanızın mümkün olacağı da bir yapıya sahip.

Güçlendirilebilen 4 farklı sınıf…

Oyunda özel güçlerimizi keşfettiğimiz noktada seçim bize bırakılıyor ve dört sınıftan birini seçebiliyoruz. Bu dört sınıfın her biri, değişen tesirlere ve yenilenme müddetlerine sahip sekiz güce sahip. Yeteneklerinizi nadiren kullanabilmenize müsaade verilen emsal oyunların bilakis Outriders, pek çok yeteneği birbiri arkasına süratlice kullanabilmenize imkan tanıyor. Bu dört sınıf içinde yer alan Devastator, yakın menzilli bir tank üzere rastgele bir çatışmada ağır hasar verirken tıpkı vakitte hasarın yükünü de alıyor. Pyromancer, ismi üzerinde, alevlere hükmedebiliyor ve düşmanlara alev tabanlı ataklar ile orta menzilde yeterli performans gösterebiliyor.

Uzun menzil atakları tercih edenler için ise bizim yaptığım üzere Technomancer’ı önerebiliriz. Uzun menzilde takımınıza yardımcı olmak için savaş alanına dondurucu ve roket atan silahlar yerleştirmeye imkan tanıyor. Ayrıyeten bir takviye sınıf olduğu için herkesi güzelleştirebilmek de mümkün. Trickster ise yakın menzilli, lakin daha süratli tempolu vur kaç mekaniklerini kullanıyor. Bu sınıfı kullanarak kendinizi düşmanın gerisine ışınlamak bile mümkün oluyor. Farklı sınıfları seçmiş arkadaşlarınızla bir grup olarak oynamak sonuca ulaşmayı daha fazla kolaylaştırıyor. Elbette hangi sınıfı seçerseniz seçin aslında tek başınıza oynamak da mümkün.

Daima online olmanız gerekiyor!

Öykü modunu tek başına oynuyor olsanız bile neden hala sunuculara bağlı olmak zorunda olduğumuzu ise anlamadık. Bu durum oyunu durdurmanıza da müsaade vermiyor ve menü ekranındayken bile düşmanlar size saldırabiliyor. Hatta oyunun birinci çıkış devrinde sıklıkla yaşandığı üzere oluşabilecek sunucu sorunlarında ise oyunu oynamanız bile mümkün olmuyor. Umarız bu yakında değişir. Çünkü hem öykü hem de online tarafta bu türlü büyük potansiyeli olan bir oyunun sunucu sorunları yüzünden Destiny’nin akıbetini yaşamasını istemeyiz.

80

Platform XBOX/PC/PS
Tıp FPS/RPG
Üretimci People Can Fly
Dağıtım Square Enix
Bilgi için https://outriders.square-enix-games.com/en-us/

03 Mayıs 2021
53 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?