Corsair HS75 XB İnceleme

Corsair HS75 XB İnceleme

  • Xbox Series S ve X takviyesi
  • Şahane oyun ve müzik performansı
  • Uzun batarya dayanımı
  • Chat Mix özelliği
  • Uzun kullanımlarda bile çok konforlu
  • PC’de kullanmak için Xbox Wireless Adapter koşul

Corsair’in HS serisi farklı modelleri ve revizyonlarıyla bir müddettir hayatımızda. HS35’ten tutun da HS70’e kadar pek çok modelini test ettiğimiz bu seri bizi her seferinde çok mutlu etti. Hala, orta – üst sınıf oyuncu kulaklıkları arasında HS60 PRO, orta – üst sınıf kablosuzlar ortasında ise HS70 ilk önerdiğimiz modeller ortasında kendilerine rahatça yer bulabiliyor. Tahminen Corsair Void gibi bir bakışta ilginizi çekebilecek agresif dizaynları yok lakin gerek müzik gerek oyunlardaki performansları, sağlam yapıları ve materyal kaliteleri ile kendi fiyat seviyelerinin en düzgünleri arasındalar.

Bu kadar başarılı bir serinin evrimi de elbette burada bitmeyecekti. Yalnız, Corsair bu kez epeyce enteresan, hatta “niche” diyebileceğimiz bir eserle çıkmış karşımıza. O denli ki daha XBOX Series S ve X bizlere ulaşmadan, XBOX Exclusive kulaklık geldi bile diyebiliriz!

Corsair HS75 XB Wireless Tasarımı Nasıl?

HS75 XB

HS75 XB’de sağ tarafta on/off tuşu ve kulaklığın en kıymetli özelliklerinden olan Chat Mix ayar düğmesi yer almakta. Böylelikle oyunun ses ayarlarıyla dakikalarca uğraşmadan arkadaşınızın sesi / oyunun sesi ortasındaki dengeyi çarçabuk ayarlayabiliyorsunuz. Sol tarafta ise çıkartılabilen mikrofon portu (kapak ile kapatılabiliyor, böylelikle toz kapmıyor), ses açma kapama düğmesi ve mikrofon mute düğmeleri var. Her birine erişmek kolay, tuşlar birbirine karışmıyor.

Büsbütün Xbox Konsolları İçin Özel

Eserin en yeni özelliği XBOX konsolları için özel olarak geliştirilmiş olması. HS75 XB rastgele bir ek adaptör kullanmadan Xbox One ve yeni Xbox Series S/X konsollarına birkaç saniye içinde bağlanabiliyor. Xbox’ın hantal menüsüne karşın olağan hoparlörlerden kulaklığa geçmek de yeniden birkaç saniyenizi alıyor. Bu noktada maalesef olumsuz bir durum da var; HS75 XB bilgisayarınıza bağlanmak için Xbox Wireless Adaptörüne gereksinim duyuyor. Kutu içeriğinde bulunmayan bu eserin fiyatı ise yaklaşık 140 TL. Şayet bilgisayarınızda da kullanmak istiyorsanız bunu göz önünde tutmanızı öneririz çünkü USB-C kablosu yalnızca şarj için, HS75 bilgisayarınıza kablolu olarak bağlanmıyor. Bu noktada bu türlü değerli bir üründe XBOX Gaming Adapter‘e gereksinim duyulmamasını, en azından kablo ile irtibat seçeneği olmasını tercih ederdik. Çok teknik bilgisi olmayan birisi için bu güzelim kulaklığı alıp PC’ye bağlamaya çalışırken bir sürprizle karşılaşmak işten bile değil.

Corsair HS75 XB Wireless Performansı Nasıl?

Pekala, kulaklığın performansı nasıl? Müzik performansı HS70’ten alışageldiğimiz üzere çok çok başarılı. Hatta tüm oyuncu kulaklıkları içinde sahne, bas/tiz istikrarı ve netlik manasında en uygunlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilhassa kendi sınıfında harikulade bir alternatif. Klasik diyebileceğimiz 20Hz-20Khz ortasında frekans yansısı olan (109db hassaslık) 50mm neodimyum mıknatıslı şoförler oyunlarda da hayli başarılı bir performans vadediyor, tabii Dolby Atmos‘un da katkısıyla. XBOX’a indirebileceğiniz Dolby App sayesinde ekolayzır ayarlarını da yapabilirsiniz. Birebir biçimde PC’de de mümkün (Yine belirtelim, bahsettiğimiz adaptör şart) HS75 XB çok başarılı bir doğruluk, netlik ve nihayetinde ses kesme özellikli mikrofonuyla da net bir irtibat sağlıyor. Mikrofon gördüklerimizin en yeterlisi değil tahminen, lakin performansı mutlaka beklenen düzeyde.

Bilinmesi Gereken Kıymetli Ayrıntılar

Kablosuz kulaklık olunca elbette diğer ayrıntıları da konuşmak gerekiyor. HS75 XB’nin kablosuz menzili çok uzun sayılmaz, konutunuzun yapısına göre 9 – 11 metre arasında temasını kaybetmiyor. Tam şarjda kullanım müddeti ise fabrika verisine nazaran 20 saat; bir iki aksilik sonucunda tam sayı tutamadık lakin bu datayı doğrulayan bir pil ömrü olduğunu söyleyebiliriz.

HS75 XB’nin tartısı ise yaklaşık 330 gram. Bu elbette çok hafif sayılmaz lakin eserin materyal ve personellik kalitesini gördüğünüzde, elinize alıp şöyle bir baktığınızda bunu pek sıkıntı etmiyorsunuz.

Bu sefer farkındaysanız iCUE‘dan bahsetmedik. Corsair HS75 XB kolay ayarları tamamen Dolby Atmos uygulamasına itelemiş durumda; PC’den kullansanız da durum bu halde. Elbette şahsileştirme imkanları daha sonlu lakin yeniden de kâfi.

Özetle

Sonuçta Corsair bizi bir sefer daha mutlu eden bir eser yapmış. Elbette eser XBOX konsoluna arkadaş olmak için tasarlanmış ve bu konsola sahip olmayanlar için çok fazla şey vadetmiyor, Corsair’in başka platformlara özel diğer eserleri var sonuçta. 

Yazının burasını gördüğünüze nazaran eserin size uygun olup olmadığını da artık biliyorsunuz. XBOX sahibiyseniz sizi çok memnun edecek bir imal, geri kalan herkes için Corsair’in daha uygun modelleri var.

Corsair HS75 XB Teknik Özellikleri
Eser Modeli Corsair HS75 XB
Eser Çeşidi Kulaklık
CHIP Online Notu 90
Üretici Corsair
11 Mart 2021
64 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?