COVID-19 Aşısı Siber Savaşa Dönüşüyor: Rus ve Çinli Hacker’lar İş Başında

COVID-19 Aşısı Siber Savaşa Dönüşüyor: Rus ve Çinli Hacker’lar İş Başında

Görünene nazaran devlet takviyeli hacker’ların COVID-19 aşısı datalarını çalma uğraşları, düşünülenden daha derin olabilir. Hollanda gazetesi De Volkskrant‘ın kaynaklarına nazaran Rusya ve Çin, en son Aralık ayında Avrupa İlaç Dairesi’ne (EMA) karşı siber hücumlar düzenlediler ve bu sırada aşılar ve tedaviler ile ilgili kimi evrakları çalmayı başardılar. Bu kaynakların söylediğine nazaran Rus saldırganlar bir ayın üzerinde bir mühlet boyunca sisteme erişime sahiplerdi ve özellikle Pfizer / BioNTech aşıları için, nerelere ne kadar sevkiyat yapıldığı ve satın alım boyutlarıyla ilgileniyorlardı.

Söylenilene nazaran Çinliler, akınlarını salgının erken evrelerinde, 2020’nin birinci yarısında başlattı. Rusya ise tıpkı yılın ilerleyen devirlerinde saldırılara başladı. Her iki ülkenin de, aralıklı olarak akınlarını devam ettirdiği sav ediliyor.

EMA, Aralık ayında bir kaçak girişin yapıldığını resmi olarak açıklamış fakat saldırganlar için bir isim vermemiş yahut muhakkak bir maksat belirtmemişti. Kurum, hata incelemesinin “sürdüğünü” söyledi lakin hack olayları hakkında bir yorum yapmayı reddetti. Rus ve Çin ise, rastgele bir ispata bakmaksızın tüm hack saldırısı argümanlarını reddetmeye devam ediyor.

Rusya ve Çin’in bu tip olaylara dahil olmuş olması çok büyük bir sürpriz sayılmaz. Her iki devletin de devlet dayanaklı hack akınları konusunda hatırı sayılır bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir ve SARS-CoV-2 aşıları (Rusya ve Çin’in kendi aşıları olan Sputnik-V ve SinoVac de dahil olmak üzere) şu anda ekonomik ve politik güç olarak kullanılıyor. Bu yüzden, her iki ülkenin de rakiplerinden bilgi sızdırma gayreti kelam konusu olabilir.

12 Mart 2021
60 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?