COVID-19 ile İlgili Keşfedilen Şaşırtan Gerçeklere Bir Yenisi Daha Eklendi

COVID-19 ile İlgili Keşfedilen Şaşırtan Gerçeklere Bir Yenisi Daha Eklendi

COVID-19 salgınında öğrendiğimiz bir şey varsa, o da virüs ile ilgili öğrendiklerimizin sonunun gelmiyor olması. Yeni bir araştırmanın ortaya koyduğuna nazaran hastaneye yatırılacak halde ağır COVID-19 geçiren bireylerde yaygın bir uzun devir tesiri daha bulunmuş durumda: Saç kaybı…

The Lancet’te yayımlanan bulgulara nazaran bayanlar, uzun devir sonuçlarından etkilenme konusunda daha büyük risk altındalar.

Daha evvelki araştırmada 10 bireyden birinin, COVID-19 enfeksiyonunun geçmesinden sonra üç aya kadar sürebilen kalıcı sıhhat sonuçlarının olabileceğini gösteriyordu. Uzun COVID geçiren bireylerde yaygın olarak yorgunluk, tat ve koku kaybı, bulantı, ishal ve karın, eklem ve kas ağrıları gözlemleniyor.

Yeni araştırma da yorgunluk ve eklem ağrılarının yaygın uzun devir COVID semptomları olabileceğini doğruluyor ve bulgular, COVID-19 sebebiyle hastaneye yatırılması gereken bireylerde bu semptomların altı aya kadar görülebildiği gösteriyor. Dahası, yeni bir sıhhat sorunu daha gözlemlenmiş durumda: Saç kaybı.

Araştırma, Çin, Wuhan’daki Jin Yin-tan Hastanesi’nden COVID-19 tedavisi sonrasında 7 Ocak 2020 ve 29 Mayıs 2020 tarihleri ortasında taburcu edilen 1.655 hastayı inceledi.

Hastalar, altı ay sonra bir sefer daha kan testleri, altı dakikalık bir yürüyüşü içeren bir fizikî idman testi ve COVID-19 tecrübelerinin akabinde rastgele bir uzun periyodik semptomlarının olup olmadığını pahalandıran bir anket ile incelendi.

Sonuçlara nazaran hastaların yüzde 63’ü yorgunluk yahut kas zayıflığı, yüzde 27’si uygu zorlukları yaşarken, yüzde 22’si de COVID-19 geçirdikten sonraki altı aylık devir içerisinde saç kaybı yaşadığını belirtti.

Olağan ki saç kaybının enfeksiyonlar sırasında az olmadığını da belirtmekte yarar var. Olağan bir gripten sonra da kısa bir müddetliğine saç kaybı yaşanabiliyor. Amerika Dermatoloji Akademisi Birliği (AAD) tarafından da açıklandığı üzere yüksek ateş enfeksiyonlarının yaygın bir semptomu ve yüksek ateş sonrasında insanların fark edilebilir saç kaybı yaşamaları az değil.

Ayrıyeten AAD, enfeksiyon sonrasında saç kaybının altı ila dokuz ortasında devam edebileceğini ve salgın sırasında yaygın bir biçimde öne çıkan gerilim ile de durumun kötüleşebileceğini belirtiyor. Dahası, saç kaybı yaşamak da daha fazla gerilime sebep olarak kaçınılmaz bir döngü oluşturabiliyor.

Dökülen saçların vakit içerisinde tekrar çıkması bekleniyor lakin şayet bu bahiste tasalarınız varsa, bir sıhhat uzmanına müracaatınızda yarar olabilir.

08 Mart 2021
71 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?