COVID-19 Riskini Artıran Yeni Bir Etken Daha Ortaya Çıktı: Havada Uçuşan…

COVID-19 Riskini Artıran Yeni Bir Etken Daha Ortaya Çıktı: Havada Uçuşan…

Şayet polen mevsiminde alerjiler sizin için sorun oluyorsa, bir berbat haberimiz daha var. Yeni bir makalede, yüksek polen yoğunluğunun COVID-19 bulaşmasına kıymetli bir katkıda bulunduğu belirtiliyor.

SARS-CoV-2 ve buna bağlı olarak öbür Koronavirüslerin nasıl yayıldığını manaya konusundaki meseleler, hastalıkla çabayı önemli bir halde etkilemekteydi. Bulaşıcı hastalığa sahip insanları sağlıklı bireyler ile tıpkı ortama koyarak virüsün hareketini izlemenin çok bariz etik ve pratik problemleri olduğu kesin. Bu yüzden de bilgilerimizin büyük bir kısmı, bulaşma suratının nerelerde ve ne vakit yüksek olduğuna yönelik yapılan müşahedelerden geliyor.

Münih Teknik Üniversitesi’nden Dr. Athanasios Damialis, Avrupa’daki birinci yaygın COVID-19 hadiselerinin mevsimsel ağaç poleninin tepeye ulaştığı vakte denk geldiğini fark ettiğini ve bu ikisi ortasında bir irtibat olup olmadığını incelemeye başladığını söylüyor. Damialis, 31 ülkedeki 130 alanda hastalığın suratı ve polen bolluğu kayıtlarını karşılaştırdı. Öbür pek çok etkenin de bulunmasından ötürü bu değerlendirmeyi yapmak kolay değildi. Toplumsal uzaklık uygulaması yahut maske kullanımı üzere değişiklikler, bariz bir biçimde polenden çok daha büyük bir tesire sahip ve havanın da değerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Ayrıyeten Vitamin D eksikliği üzere çeşitli belgisiz tesirler ve neredeyse rastgele, iddia edilemez süper-yayılma olayları da bulunuyor.

Polenler, Koronavirüs’ü Yayıyor mu?

Tekrar de Damialis ve yarım düzine ülkeden katılan ortak muharrirler, Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayınladıkları makalede, polenin büyük bir etken üzere gözüktüğünü belirtiyorlar. Araştırmanın sonuçlarına nazaran enfeksiyon suratının en üst seviyeye çıktığı periyotlardan evvelki dört gün, polen yoğunluklarının en yüksek olduğu periyoda denk geliyor. Hatta muharrirlerin belirttiğine nazaran “polen, bazen nem ve sıcaklık ile sinerji halinde, ortalamada, enfeksiyon suratı çeşitliliğinin %44’ünü açıklayabiliyor.

Kapanmalar bu tesirin boyutunu yarıya indirmiş olsa da ortadan kaldırmadı. Lakin muharrirler, bu araştırmanın çok kısa bir periyot içerisindeki bilgileri kullandığını vurgularken, genişletilmesinin bu tesirin boyutunu daha âlâ göstereceğini belirtiyor.

27 Mart 2021
35 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?