COVID-19’un Gitse de, Ardında Bıraktığı İzler Gitmiyor

COVID-19’un Gitse de, Ardında Bıraktığı İzler Gitmiyor

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, enfeksiyon kaptıktan aylar sonra zayıflatıcı tesirlerden mustarip insanların raporları geliyor, COVID-19’un uzun vadeli sıhhat problemlerine neden olabileceğine dair daima artan ispatlar üst üste birikiyor.

Şu anda, ABD’de 230.000’den fazla insanı pahalandıran cinsinin en büyük çalışmalarından biri, COVID-19’dan kurtulan her 3 bireyden 1’inin enfeksiyonu geçirdikten sonraki altı ay içinde nörolojik yahut psikiyatrik bir teşhis aldığını buldu ve bu da büyüyen “uzun COVID sonuçları” listesine ekleniyor.

The Lancet Psychiatry mecmuasında yayınlanan bulgular, COVID-19 hastalarının öbür teneffüs yolu rahatsızlıklarından mustarip hastalara kıyasla daha fazla beyin rahatsızlığı geçirdiğini doğruladı.

Oxford Üniversitesi Psikiyatri Kısmından çalışmanın başyazarı Profesör Paul Harrison, “Bunlar, çok sayıda hastadan alınan gerçek dünya dataları. COVID-19 sonrası yüksek psikiyatrik teşhis oranlarını doğruluyorlar ve hudut sistemini etkileyen önemli bozuklukların (inme ve bunama gibi) da ortaya çıktığını gösteriyorlar. İkincisi çok daha ender olmakla birlikte, tekrar de ağır COVID-19 geçiren hastalarda kendini göstermesi, anlamlı” diyor ve ekliyor: “Çoğu rahatsızlığın ferdî riskleri küçük olsa da, pandeminin ölçeği ve bu şartların birçoklarının kronik olması nedeniyle tüm popülasyondaki tesir sıhhat ve toplumsal bakım sistemleri için kıymetli olabilir. Hem birinci basamak hem de ikinci basamak sıhhat hizmetleri dahilinde beklenen gereksinimle başa çıkmak için sistemlere kaynak sağlanması gerekli.

Yeni çalışma, ABD’den 236.379 COVID-19 hastasının elektronik sıhhat kayıtlarına baktı ve sonuçları 105.579 influenza (grip) tanısı almış hasta ve rastgele bir teneffüs yolu enfeksiyonu teşhisi konmuş 236.038 hasta ile karşılaştırdı.

COVID-19 hastalarının yüzde 34’üne enfeksiyondan sonraki 6 ay içinde nörolojik yahut psikiyatrik bir durum teşhisi konduğunu buldular. Bu hastaların yüzde 13’ü için, birinci nörolojik yahut psikiyatrik tanıydı. En yaygın psikiyatrik durumlar anksiyete bozukluklarıydı. Akabinde duygusal durum bozuklukları, unsur kullanım bozuklukları ve uykusuzluk geliyordu. Nörolojik sonuçlar daha düşük olmasına karşın, beyin kanaması, iskemik inme ve demans sonuçları da bildirildi.

24 Nisan 2021
65 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?