COVID-19’un Makûs Vurduğu Telefon Satışları, Ne Vakit Eski Günlerine Dönecek

COVID-19’un Makûs Vurduğu Telefon Satışları, Ne Vakit Eski Günlerine Dönecek

Cep telefonlarının satışları, 2022’ye kadar salgın öncesi düzeylere geri dönmeyecek üzere görünüyor. Fakat tahlillere nazaran bastırılmış talep, daha geniş bir makroekonomik düzgünleşme ve 5G ağlarının daha geniş kullanılabilirliği, piyasada toparlanmayı tetikleyebilir.

Akıllı telefon kesimi, Covid-19’dan kaynaklanan arz sıkıntıları ve talebi düşüren ekonomik ve üretim zorlukları nedeniyle önemli formda vuruldu; ancak Dünya genelinde kısıtlama tedbirlerinin hafifletilmesi güzelleşmenin temellerinin atıldığı dikkat çekmeye başladı.

CCS Insight taşınabilir telefon satışlarının bu yıl %6 artarak 1,67 milyara ulaşacağını kestirim ediyor. Lakin yeniden de 2019’daki satışların %8 altında kalınacak. 2022 için ise varsayımlar çok daha optimist. 1,97 milyar telefonun satılması bekleniyor.

CCS Insight’ın lider yardımcısı Marina Koytcheva, “Hızlandırılmış talep açığa çıkacak ve tedarikçilerin bu açlığı gidererek cep telefonu satışlarında değerli bir artışa yol açacaklarını bekliyoruz. 2022 yılında 1,97 milyar telefonun satılacağını öngörüyoruz ve bu da sanayinin birkaç yıl evvel hedeflediği 2 milyar sonuna çok yakın bir sayı” diyor.

5G aygıtlarına olan talep, değerli bir itici güç olacak (2021’de satılan her üç aygıttan birinin 5G uyumlu olması bekleniyor), fakat sanayiyi rahatsız eden bileşen eksikliğinin tahlili de tıpkı halde satışların artmasına yardımcı olacak. Analistler, durumun önümüzdeki yılın başlarında olağana dönmesini bekliyor, lakin o vakte kadar orta segment orantısız bir formda etkilenmiş olabilir.

CCS Insight’ın kıdemli araştırma yöneticisi Wayne Lam ise “küçük üreticiler, problemlere pazar başkanları Samsung ve Apple’dan çok daha fazla maruz kalıyor ve alt ölçekli oyuncular güç durumda kalıyor” diyor ve ekliyor: “Telefon üreticileri, daha ucuz aygıtlara nazaran daha yüksek kar marjları sunan Premium segmente daha fazla yatırım yapıyor ve bu da daha uygun fiyatlı eserlere bağlı pazarları engelliyor.

25 Nisan 2021
55 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?