Dev Asteroid, Dünya’ya En Yakın Geçişini Yapacak. Pekala Çarpma Riski Var mı?

Dev Asteroid, Dünya’ya En Yakın Geçişini Yapacak. Pekala Çarpma Riski Var mı?

20 yıl evvel keşfedilen ve makul aralıklarla Dünya’nın yanından geçen asteroid 2001 FO32 bu yıl Dünya’ya çok yakın bir aralıktan geçecek. Üstelik bu geçiş yalnızca 4 gün sonra, 21 Mart günü gerçekleşecek. Lakin paniğe neden yok, çünkü çarpma tehlikesi bulunmuyor. Yakın derken, uzay ölçeğinde konuşuyoruz. Dev asteroit Dünya’nın 2 milyon kilometre yanından geçecek. Bu uzaklık, asteroidin Dünya’ya en yakın geçişi olacak.

2001 FO32’nin boyutunun 440 ila 680 metre ortasında olduğu varsayım ediliyor. Bu objenin gezegenimizle en yakın yan geçişi bu yıl gerçekleşecek, bu nedenle bilim insanları bu kayayı detaylı olarak gözlemlemeyi hedefliyor. NASA Yeryüzüne Yakın Obje Çalışmaları Merkezi yöneticisi Paul Chodas, “2001 FO32’nin Güneş etrafındaki yörüngesi 20 yıl evvel keşfedildi ve son derece sistemli. Asteroidin Dünya’ya 2 milyon kilometreden fazla yaklaşma talihi yok” diyor.

Asteroid 2001 FO32’yi daha düzgün anlamak için iki ana araştırma çeşidi yürütülecek. Radar müşahedeleri, asteroidin hali ve boyutunun daha düzgün anlaşılmasını sağlayacak. Bu çalışma radyo antenleri California, Avustralya ve İspanya’da bulunan Deep Space Network tarafından yürütülecek. Bu çalışmaların asteroidin boyutunu tam olarak ölçeceği, dönüş suratını hesaplayacağını ve hatta kimi yüzey özelliklerini yahut muhtemelen küçük uydularını göstereceği düşünülüyor.

31 Mart 2021
55 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?