Diş Çektirdiğinizde, Yerine Yenisinin Geleceği Hiç Aklınıza Gelir miydi?

Diş Çektirdiğinizde, Yerine Yenisinin Geleceği Hiç Aklınıza Gelir miydi?

Takma dişler yahut implantlar, kaybedilen dişlerin yenilenmesini tetikleyen bir antikorun keşfi sayesinde geçmişte kalabilir. USAG-1 isimli bir genin tesirini engelleyen bu antikorun, muhakkak büyüme faktörlerinin kullanılabilirliğini artırabildiği ve sonunda insanların düşen, çürüyen, çekilen dişlerinin yerine yenilerini üretmelerini sağlayabildiği düşünülüyor.  

Araştırmacılardan oluşan bir grup, çalışmalarını Science Advances mecmuasında yayınlayarak, diş geliştiremeyen farelerde görülen diş agenezisine neden olan genetik bozukluğu nasıl modifiye ettiklerini anlattı. Dahası, antikorun tek bir uygulaması, olağan farelerde büsbütün yeni bir dişin büyümesine neden oldu. Araştırmacılar, her ikisi de diş gelişiminde rol oynayan, BMP ve Wnt olarak bilinen iki sinyal molekülünü engellediği için USAG-1 genini hedeflemeye karar verdiler. Lakin, bu bileşikler vücutta öbür organları da etkilediğinden ötürü, bunlara müdahale etmek bir dizi önemli yan tesire neden olabilir diye de uyarıyorlar.  

Bu teknik şimdi insanlarda denenmedi ve yakın periyotta denenecek üzere de görünmüyor. Ancak araştırmacılar insan dişlerine misal bir yapıya sahip olan yaban gelincikleri üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Yaban gelincikleri de beşerler üzere evvel süt dişi, sonra olağan diş çıkarıyor. Tedavinin başarılı bir sonuç verdiği ve sıfırdan yeni bir diş geliştirmelerini sağladığı belirtiliyor. Yeniden de, güvenlik açısından bu tekniğin beşerler üzerinde denenmesi şimdi muhtemel görünmüyor.

15 Nisan 2021
49 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?