Dünya’daki Herkes Tıpkı Anda Okyanuslara ve Denizlere Girerse Ne Olur?

Dünya’daki Herkes Tıpkı Anda Okyanuslara ve Denizlere Girerse Ne Olur?

Şayet Dünya’daki herkes tıpkı anda okyanuslara ve denizlere girse ne olur? Bu farklı sorunun yanıtına, matematiği kullanarak yaklaşmak mümkün üzere görünüyor. Lakin öncelikle bu sorunun çok daha küçük ölçekli bir örneğinden başlamakta fayda var.

Bir küveti büsbütün doldurup içine girerseniz, sonrasında etrafında temizlemeniz gereken kayda paha bir ıslak alan oluşacaktır. Su, bedeniniz tarafından itildiği için ve küvetin altı ve yanları katı kesimlerden oluştuğu için taşacaktır.

Bir cismin uzayda kapladığı alan hacim olarak isimlendiriliyor. Küvetten taşan su ölçüsü da bedeninizin hacmine eşit olacaktır.

Küvetin yarıya kadar dolu olduğu duruma bakılırsa da, küvete girmenizle bir arada beden hacminiz suyu tekrar yerinden edecek ve yükselmesine sebep olacaktır. Suyun yükseldiği ölçüsü da birkaç kolay matematik süreci ile hesaplamanız mümkün.

Öncelikle bu örneği kolaylaştırmak için küvetin dikdörtgen tabanlı bir kutu olduğunu varsayalım. Suyun yükseleceği ölçüsü, küvete oturduğunuzda ne kadar hacim eklediğinizi ve bu hacmi ne boyutta bir alana yaydığınızı hesaplayarak bulmamız mümkün. Suyun yükselme ölçüsü, eklenen hacmin alana bölünmesiyle hesaplanabilir.

Küvetin 1,5 metre uzunluğunda ve 60 santimetre genişliğinde olduğunu varsayalım. Bu alan 0,9 metrekare olacaktır. Vücudumuzun hacmini hesaplamak için de misal bir kolaylaştırma yapabilir ve kendimizi de dikdörtgen tabanlı bir kutu üzere düşünebiliriz. Bir kere daha 1,5 metre uzunluğunda, 60 santimetre genişliğinde (soldan sağa) ve 30 santimetre derinliğinde (önden arkaya) olduğumuzu varsayalım. Bu durumda beden hacmimiz 1,5×0,6×0,3 metreküp, yani 0,27 metreküp olacaktır.

Küvete oturduğunuzda bedeninizin hacminin yaklaşık yarısını eklediğinizi düşünürsek, bunun manası suyun, bedeninizin hacminin yarısının küvetin alanına bölünmesi kadar yükseleceği olacaktır. Üstteki varsayımları kullanarak bunun (0,27/2)/0,9 yani 0,15 metre, ya da 15 santimetre olduğunu hesaplayabiliriz.

Okyanus ve Denizler Dev Bir Küvet Olsaydı…

Okyanusları da devasa bir küvet olarak düşünebiliriz. Dünya’nın yüzeyinin %70’inden fazlası su ile kaplı ve bu da, küvetimizin alanının yaklaşık 360 milyon kilometrekare olduğu manasına geliyor. Suyun ne kadar yükseleceğini hesaplamak için, suya oturacak insanların hacmini bulmamız ve bu okyanus alanına bölmemiz gerekiyor.

Şu anda Dünya’da neredeyse 8 milyar kişi bulunuyor. Olağan ki bebeklerden yetişkinlere beşerler pek çok farklı boyuta ve hacme sahip. Fakat hesap kolaylığı için ortalamada 150 santimetre uzunluğunda, yani bir çocuktan biraz daha uzun olduğumuzu varsayarsak ortalama hacmimizin 0,27 metreküp olduğunu söyleyebiliriz. Suya oturma ile bir sefer daha yalnızca hacmimizin yarısının suya girdiği varsayılırsa ve 8 milyar insan olduğu varsayılırsa, toplam 1.080.000.000 metreküp suyun yer değiştirmesine sebep olacağımız söylenebilir.

Lakin bu sayı muazzam gözükse de, okyanusun alanına bölünmesi gerektiğini unutmayın. Küvet hesabında yapıldığı üzere bu 1.080.000.000 metreküp hacmi 360 milyon kilometrekare (3,6×1014 metrekare) alana böldüğümüzde elde ettiğimiz sayı ise yalnızca 0,000003 metre, yani 0,0003 santimetre oluyor. Herkes büsbütün suyun içerisine girse bile bu sayı yalnızca 0,0006 santimetre, yani yaklaşık bir saç teli kadar oluyor…

03 Mayıs 2021
45 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?