Dünyanın Birinci Ahşap Uydusu WISA Woodsat, Uzaya Fırlatılıyor

Dünyanın Birinci Ahşap Uydusu WISA Woodsat, Uzaya Fırlatılıyor

Atmosferden çıkarken saatte 40 bin kilometre sürate erişen ve Dünya’ya geri dönerken de yeniden böylesi yüksek suratlara ulaşabilen bir objenin ahşaptan üretilmesini düşünmezsiniz bile, değil mi? Bunun için daha çok ısıya sağlam alaşımlar ve hatta hafif polimer materyaller kullanılabilir. Lakin büsbütün “tahtadan” bir uzay aracı olabilir mi? Bu pek de mantıklı olmayacaktır. O denli mi dersiniz?

Finlandiya bu kanıyı yanıtlamaya hazır ve bunu 2021 yılında kanıtlayacaklarını öne sürüyorlar.

Arctic Astronautics tarafından yapılan bir basın açıklamasında, kontraplağın ne kadar güçlü olabileceğini daha güzel anlamak için “dünyanın birinci ahşap uydusu“nun yörüngeye fırlatılacağı duyurulmuş durumda. Kulağa biraz tuhaf gelse de, uzay çalışmalarında bulunan şirket bu bahiste epey önemli üzere.

WISA Woodsat ismi verilen “dünyanın birinci ahşap uydusu” yalnızca kontraplaktan inşa edilecek ve ağır uzay şartlarıyla başa çıkmak için özel olarak kaplanmış olacak. Yalnızca 10 cm boyutunda bir küpten oluşan bu uydu, 1 kilogram tartısında tasarlanıyor.

Şirketin bunu yapmaktaki hedefi elbette tabuları yıkmak değil. Uzay aracı uygulamalarında kullanım için ucuz ve uygun bir alternatif daha olduğunu göstermek olurken, devam edecek uzay keşifleri için de bu yolla çalışmalarda bulunma düşüncesindeler.

Açıkçası bu deneyin nasıl olacağını sizler üzere bizler de çok merak ediyoruz. Uydunun yıl sonuna kadar Yeni Zelanda’dan fırlatılması bekleniyor.

09 Mayıs 2021
19 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?