Dünyanın Birinci ve En Değerli Tweet’ini Bir Türk Satın Aldı: Pekala NFT nedir?

Dünyanın Birinci ve En Değerli Tweet’ini Bir Türk Satın Aldı: Pekala NFT nedir?

Twitter CEO’su Jack Dorsey, tweet’leri “Non-Fungible Token” (NFT) olarak satan bir web sitesi olan Valuables @Cent’te, birinci tweet’ini açık artırma ile sattı. Tweet’in yeni sahibi ise bir Türk oldu: Bridge Oracle CEO’su Sina Estavi.

Teklif verme sürecinin sonunda en yüksek teklifi veren Estavi, Dorsey’in tweet’ine 2,5 milyon dolar ödedi. Bu gelişme, blockchain teknolojisi aracılığıyla kimliği doğrulanmış sanal objelerin satış potansiyelini bir sefer daha görmemizi sağladı.

Dorsey, birinci tweet’i olan “just setting up my twttr” (Sadece twttr’ımı kuruyorum), 21 Mart 2006’da yazılmıştı. Bu tweet yalnızca Dorsey’in değil, Twitter’ın da birinci tweet’i olma özelliğini taşıyor.

just setting up my twttr

— jack (@jack) March 21, 2006

Aslında satış süreci Aralık 2020’de başlamıştı. Fakat Dorsey’in geçtiğimiz Cuma günü “Valuables @Cent” kontağını yayınlamasının akabinde açık artırmada da gaza basıldı.

Tweet için en yüksek teklif olan 2,5 milyon dolar, Bridge Oracle CEO’su Sina Estavi’den geldi. TRON’un kurucusu Justin Sun, açık artırmada 2 milyon dolarlık teklifini artırmayınca, zafere ulaşan Estavi oldu.

Dorsey’in tweet’inin satılması, bu satışa karşın görünür olmaya devam edecek.

NFT Nedir?

NFT’ler en temel haliyle, dijital bir yapıtın (ki bu satışta eser Dorsey’in tweet’i oluyor) kime ilişkin olduğunu onaylamak için kullanılan, dijital imza misyonu gören dijital evraklar olarak tanımlanabilir.

Valuables @Cent’e nazaran, bir tweet’in satılması için bu dijital sertifikaya sahip olması gerekli. Öteki bir deyişle yapıtın “içerik üretici tarafından imzalanması ve doğrulanmasını” gerekiyor. Örneğin Dorsey’in tweet’i olayında tweet’in sadece bir eşsiz imzalı sürümü var ve içerik üretici satmayı kabul ediyor. Bu da, fiyatı ödeyip ona sahip olabileceğinizi gösteriyor.

İçeriklerini NFT’ye dönüştüren ve satışa çıkaran pek çok isim olsa da, bunlar ortasında en dikkat çekenlerden biri kuşkusuz Mesut Özil. Fenerbahçe’li futbolcu, bir müddet evvel bir tasarımcıyla birlikte tasarladığı krampon dizaynlarını ve Mesut Özil avatarlarını birebir biçimde satışa çıkartmış ve satmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de, internette fenomen haline gelen Nyan Cat’in bir dijital sürümü, 600.000 doların üzerinde bir fiyatla, birebir formülle satılmıştı.

Satılan ya da satışta olan NFT’ler ortasında bir görüntü, bir fotoğrafın dijital sürümü, futbol kartlarının dijital sürümü üzere çok çeşitli eser bulunabiliyor.

10 Mart 2021
68 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?