Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Kim? En Çok Telefonu Kim Sattı?

Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Kim? En Çok Telefonu Kim Sattı?

2019’un sonlarına yanlışsız tüm dünyada tesirini hissettirmeye başlayan COVID-19 pandemisi, 2020 yılında tüm dünyayı avucuna aldı ve tesirleri hala sürüyor. Pandeminin ne vakit biteceği şimdi mutlaklık kazanmamışken, pek çok kesim olduğu üzere teknoloji dünyası da büyük yara almış durumda. Yaşanan gümrük badireleri bir yana, üretim evresinde ve satış noktasında da kıymetli kan kaybı yaşayan teknoloji dünyasının değerli bir kolu olan akıllı telefon kategorisinde ise şimdilerde ufak da olsa canlanma gözleniyor.

Bilhassa geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışlarının kıymetli sekteye uğraması tüm dalı ziyadesiyle endişelendiriyordu. Lakin gelen yeni haberler yeterli. Global akıllı telefon pazarı satışların yüzde 27 oranında artmasıyla, 2021’in birinci çeyreğinde kıymetli bir canlanma yaşadığı rapor edildi.

Pekala, pazarın tepesinde kim var?

İsim yabancı değil. Varsayım edilebileceği üzere Samsung, bir kere daha dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmış. Pastadan yüzde 22’lik hisse edinen Samsung, 2021’in birinci çeyreğinde tam 76.5 milyon akıllı telefon satmayı başararak liderliğini koruyor.

Listenin ikinci sırasında Apple, 52.4 milyon ünite sevk ile yüzde 15‘lik bir dilimde yer alıyor. Üçüncü sırada ise bir sürpriz var. Xiaomi, şimdiye kadarki en âlâ yıl içi çeyrek performansını sergilemiş ve satışlarını yüzde 62 oranında artırarak 49 milyon ünite satışı ile 3’üncü sıraya yerleşmiş durumda. OPPO da kıymetli bir muvaffakiyet sergiliyor. Satışlarını yüzde 60 oranında artıran OPPO, 37.6 milyon ünite satış ile 4’üncü sırada yer alırken, bir diğer Çinli şirket olan Vivo da 36 milyon adet ile 5’inci sırada.

Gözler sıralamada kuşkusuz Huawei arıyor. Lakin Huawei, ABD ile son devirde yaşadığı sıkıntılar sonucunda listede gerilemiş durumda. Huawei, raporda 18.6 milyon adet satış ile kendine 7’inci sırada yer bulabilmiş.

14 Mayıs 2021
27 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?