Dünya’nın Merkezinde Saklanan Öteki Bir Gezegen Olabilir!

Dünya’nın Merkezinde Saklanan Öteki Bir Gezegen Olabilir!

Uydumuz Ay’ın, Mars büyüklüğünde bir gezegenin Dünya ile çarpıştığında uzaya fırlayan modüllerden oluştuğu düşünülüyor. Bu gezegen, ismini Yunan mitolojisindeki pahalı metal ve mücevher tanrıçası Theia‘dan alıyor. Pekala ancak bu çarpışma sonrasında Theia’ya ne olmuş olabilir? Araştırmalar, Theia’nın büsbütün ortadan kalkmadığını gösteriyor ve devasa modüllerinin hala gezegenimizde var olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları Dünya’nın çekirdeğinin etrafında, düşük kayma suratı bölgeleri ismi verilen iki büyük yapı olduğuna inanıyor. Biri batı Afrika’nın, başkası de Pasifik’in altında. 1.000 kilometre kalınlığındalar ve birkaç bin kilometre boyunca uzanıyorlar. Kimi araştırmacılar bu lekelerin Theia’dan arta kalan modüller olduğuna inanıyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde jeodinamik alanında doktora öğrencisi olan Qian Yuan, Science’a verdiği demeçte, “bu çılgın bir fikir, lakin en azından mümkün” diyor. Yuan, araştırmasını geçen hafta 52. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda sundu.

Bu yapıların Theia’nın modülleri olduğu fikri daha evvel de tartışılmıştı, lakin bu yeni çalışma, dengeli bir senaryoda birkaç ispat modülünü birleştiriyor. Theia, Dünya ile birleşti ve çekirdekleri kaynaştı. Araştırmacılar tarafından yapılan simülasyonlar, Theia’nın mantosunun Dünya’nınkinden biraz daha ağır olduğunu gösteriyor. Bu da mantosunun büyük bir kısmının hayatta kalma ihtimaline işaret ediyor. Simülasyonlardan LLSVP bölgelerinde Dünya’nınkinden yüzde 1,5 ila 3,5 daha ağır kayaların var olduğu görülüyor. Ayrıyeten, Theia daha evvel düşünülenden daha büyük olabilir. Sonuçta, LLSVP’ler tüm Ay’dan altı kat daha fazla kütle içeriyor.  

İspatlar enteresan bir fotoğraf sunsa da, bu yorumu etkileyebilecek bu yapılarla ilgili hala açık olan birçok soru var. Gezegenimizin içi sismik dalgalar ve modeller kullanılarak incelenmiştir, bu nedenle fazla net bir manzaraya sahip değiliz. LLSVP’ler inandığımız biçimde kalın yahut ağır olmayabilir yahut yapısı bizim düşündüğümüz üzere olmayabilir. Bu nedenle bu lekelerin ortasında büyük, ağır bir Theia kesimi saklanmıyor da olabilir…

12 Nisan 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?