Dünyaya En Yakın Kara Delik “Tekboynuz” Keşfedildi

Dünyaya En Yakın Kara Delik “Tekboynuz” Keşfedildi

Astronomlar, Dünyaya en yakın kara deliği bulduklarını açıkladı. Onaylandığı taktirde bu tıpkı vakitte bilinen en küçük kara delikler ortasında yer alacak. Bu kozmik obje, Monoceros takımyıldızındaki kızıl dev V723 Mon yıldızının yanında yer alıyor. Çok az olduğundan ötürü astronomlar bulunan bu yeni kara deliği “Tekboynuz” olarak isimlendirdi.  

Tekboynuz’un kütlesinin Güneş’in yaklaşık üç katı olduğu düşünülüyor. Bu büyüklük, kara delik standartlarına nazaran epeyce düşük. Güneş Sistemi’nden yalnızca 1.500 ışık yılı uzakta yer alıyor, yani Samanyolu’nun içinde kalıyor.

Bulunan kara deliğin yoldaş yıldızı kabaca birebir kütleye sahip lakin bu ikili, Cygnus X-1 üzere kara delik – yıldız ikililerinde görülen güçlü etkileşime sahip değiller. Kara delikler yanlarındaki yıldızdan gereç çalar ve bunu yaparken X-ışını salarlar. Araştırmacılar, V723 Mon’u bir şeyin çekip biçimini etkilediğini görebiliyor ve bu tesirin kara delik tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyor.

Tekboynuz kara deliğinin keşfi, “düşük kütle aralığı” olarak isimlendirilen bölgede bulunduğu için değerli. Fizik anlayışımıza nazaran, süpernovalar sonrası ortaya çıkan kara deliklerin muhakkak bir muhtemel kütle aralığı bulunuyor. Astronomlar, kara deliklerin bu kadar küçük boyutlu olamayacağını düşünüyordu, fakat bu keşif, aslında olabileceklerini gösterdi.  

08 Mayıs 2021
35 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?