Ekran Tazeleme Suratı Nedir? Ceplerde 60Hz, 120Hz ve 144Hz Ne Manaya Geliyor?

Ekran Tazeleme Suratı Nedir? Ceplerde 60Hz, 120Hz ve 144Hz Ne Manaya Geliyor?

Akıllı telefon üreticilerinin piyasaya sürdüğü her yeni modelinde, daha fazla RAM ve daha yeni kamera özellikleri görmeye alıştık. Lakin artık yeni bir güncelleme cephesi daha var ve o da ekran tazeleme suratları.

Evet, yakın vakitte tanıtılan birçok akıllı telefonun ekranlarıyla daha yüksek tazeleme suratlarına ulaşabildiğini gördük. Bu bedel evvelden 60Hz ile sonlu iken, artık 90Hz, 120Hz ve 144Hz ekran tazeleme suratlarına sahip akıllı telefonlar var ve bunlara daha fazlası eklenecek. Pekala lakin ekran yenileme suratı tam olarak nedir ve daha yüksek olmasının bize yararı ne? Bu makalemizde bu mevzuyu irdeleyeceğiz.

Ekran Tazeleme suratı Nedir?

Ekran tazeleme ve ekran yenileme suratı, temel olarak Hertz (Hz) ünitesiyle ölçülür ve ekranın her saniyede kaç defa yenilendiğini yahut güncellendiğini tanımlar. Yani bunu, ekranda saniye başında gösterilen imaj manasına geldiği halinde de açıklayabiliriz.

Tüm akıllı telefon ekranları en az 60Hz yenileme süratiyle gelir ve bu, ekranın saniyede 60 sefer güncellendiği manasına gelir. Bu standart bir paha ve bugüne kadar kullanılan tek yenileme suratı idi. Lakin 90Hz, 120Hz ve 144Hz tazeleme suratına sahip akıllı telefonlar da artık mevcut.

Ekran Yenileme Suratının Yüksek Olması Ne Manaya Geliyor?

Ekran tazeleme suratının yüksek olması, ekranda görüntülenen bir içeriğin daha pürüzsüz halde görüntülenmesini sağlıyor. Mesela bir web sayfasını kaydırdığınızda yahut bir oyun oynadığınızda, ekranın saniyede sadece birkaç sefer yenilendiğini düşünün. Bu durumda ekrandaki takılmaları tek tek görebilirsiniz. Standart olarak gelen 60Hz’de göze çarpan bir titreme yahut takılma algılanmazken, 60Hz’in altında ise bu titreşimler gözle görülür hale gelmekte. Ekran yenileme suratı 60Hz’in üzerinde olduğunda ise, bilakis çok daha akıcı bir manzara elde edilebiliyor ve bu da bilhassa yüksek süratli manzaralarda daha pürüzsüz bir tecrübe sağlıyor.

Sonuç

Değişken Yenileme Suratı Nedir?

Evet, artık bir de “değişken yenileme hızı” isminde bir diğer özellik daha var. Bu da pil tüketimini minimize etmeye yarıyor. O denli ki, ekran yenileme suratının daima olarak 120Hz yahut 144Hz olması durumunda ekrandan alınacak manzara performansı artacakken, kuşkusuz bunun karşısında daha yüksek pil tüketimi açığa çıkacak. İşte bunu dengelemek için de “değişken yenileme suratı” özelliğinden faydalanılıyor. Pekala, bu özellik nasıl kullanılıyor?

Bilhassa amiral düzeyi akıllı telefonlarda gördüğümüz değişken yenileme suratı özelliği, ekranın tazeleme suratını ekranda gösterilen içeriğe nazaran optimize etmeyi temel alıyor. Kullanıcı ekranda bir resme bakıyorsa yahut e-kitap okuyorsa, tazeleme suratının yüksek tutulmasına gerek yok.

Değişken yenileme suratı özelliği de tam olarak burada devreye giriyor ve bu türlü bir durumda ekranın tazeleme suratını 10Hz’e kadar çekebiliyor ve böylelikle pil tasarrufu sağlanmış oluyor. Yeniden kullanıcı bir sinema yahut oyun açtığında ya da süratli bir biçimde web sayfasını kaydırmaya başladığında ise, ekran tazeleme suratı tekrar kademeli olarak 120Hz yahut 144Hz’e kadar yükselebiliyor.

06 Mart 2021
94 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?