“Ekstra” Hafif Oyuncu Faresi: HyperX Pulsefire Haste İnceleme

“Ekstra” Hafif Oyuncu Faresi: HyperX Pulsefire Haste İnceleme

Güzel bir oyuncu olmanın çeşitli kriterleri var. Düzgün bir ekran, güzel bir sistem, uygun refleksler, yeterli bir klavye, güzel bir fare ve hatta güzel bir mousepad… Bunların her biri kıymetli bir etken olurken tüm bunların bir ortaya geldiği durumda da ortaya uygun bir oyuncu çıkıyor. Olağan ki moral düzeyinizin de uygun olduğu durumlarda. Artık, bugünkü hususumuz, bilhassa rekabetçi oyunlarda reflekslere dayanak atacak, hareket kabiliyetini yükseltecek ve daha süratli olmanızı sağlayacak HyperX’in yeni ekstra hafif oyuncu faresi Pulsefire Haste.

Farede Yük Ne Kadar Değerli?

Pekala, oyuncu faresi seçerken kıymetli olan tartı merkezini değiştirmek, ek yüklerle farenin tartı düzeyini belirlemek değil miydi? O da var, o da kıymetli bir etken, lakin günümüz rekabetçi oyunlarında artık sürat çok kıymetli bir noktaya ulaştı. Bunun için de farelerdeki ekstra tartıları atmak ve hatta fare iskeletinden de eksiltmek gerekiyor. Sonunda da ortaya bal peteği dediğimiz dizaynlarda oyuncu fareleri çıktı.

Bal petekli gövdeye sahip oyuncu farelerinden kısa bir mühlet evvel Cooler Master’ın MM711 modelini incelemiştik. O fare 60 gram ağırlığındaydı, Pulsefire Haste ise yalnızca 59 gram yükünde. Gramların ne kadar kıymetli olduğunu buradan da anlayabiliyoruz; 2 marka da hafiflikte yarışıyorlar ve Pulsefire Haste, 1 gram da olsa şu an daha hafif pozisyona yerleşiyor.

Pulsefire Haste Tasarımı Nasıl?

Bu ortada faredeki klik sesleri bize nispeten yüksek geldi ve tuşlar da biraz sert.

USB yoluyla bağlanabilen Pulsefire Haste’in kablosu da genel dizayna ahenk sağlayacak ölçüde. 1.8 metre uzunluğunda olan kablo pek yumuşak ve esnek tutulmuş. Fareyi hareket ettirirken, kablonun varlığını fark etmiyorsunuz ve böylelikle kablosuz bir fare kullanıyormuş hissiyatı sağlanıyor.

Tercih edilen bal peteği tasarım hoş görünüyor ve daha hafif bir mouse dizaynına hizmet ediyor olsa da, tıpkı vakitte farenin içinin kirleneceğine de işaret ediyor kuşkusuz. Bu nedenle ortada sırada elektrik süpürgenin ucuyla bir 2 dakika farenin üzerini temizlemekte fayda olacak.

Pulsefire Haste’te ergonomiyi artıran kıymetli avantajlarından biri de kutu içeriğinde kavrama bantlarına yer verilmiş olması. Bu bantları farenin yanlarına, tıpkı vakitte sol ve sağ düğmelerine yerleştirerek fare üzerindeki hakimiyetinizi artırabiliyorsunuz.

Oyuna direkt tesir etmese de oyunculara keyif veren bir başka etken de RGB ışıklandırma. Son periyotta RGB ışıklandırmanın girmediği yer neredeyse kalmadı. Pulsefire Haste’te de RGB ışıklandırma var, fakat tasarım formu sonucunda bu ışıklandırma yalnızca kaydırma tekerleğine yerleştirilmiş. Gerçi Cooler Master’ın modelinde bu aydınlatmanın gövdenin içine de yerleştirildiğini görmüştük. Elbette hem şirket hem oyuncu açısından bu tercih problemi.

Pulsefire Haste Özellikleri ve Performansı

Ergonomi ve tasarım konusunda anlaştığımızı düşünüyoruz. Artık RGB’den daha kıymetli ve performansa direkt katkı sağlayan sensörden bahsedelim.

Pulsefire Haste’te Pixart 3335 sensör kullanılmış. Bu sensör, bilhassa tartı ve performans açısından hoş bir istikrar yakalıyor. Mahallî olarak 16 bin DPI‘ya kadar algılama özelliği de bulunan fare, 450 IPS sürate ve 40G hızlanma kıymetlerine sahip. Bu bedellerle birlikte, kendi alanı olan rekabetçi oyunlar için çok ülkü bir performans sağlayan fare, tıpkı vakitte cam yüzeylerde de çalışıyor ve bu sayede sadece oyunlarda değil, öteki kullanım biçimleri için de uygun yapıya bürünüyor.

Farenin altındaki düşük sürtünmeli kızaklarla birlikte, Pulsefire Haste yüzeyde adeta yağ üzere kayıyor ve son derece hafif olmasıyla birlikte tüm kullanımlarda hareket kabiliyetini kuşkusuz artırıyor. Yeniden kutu içeriğinde bu kızakların yedeklerinin bulunduğunu da hazır yeri gelmişken söyleyelim.

Pulsefire Haste’in ayarlamalarını NGenuity yazılımı üzerinden yapabiliyorsunuz. Buradan DPI seçeneklerini ve ışıklandırma ayarlarını ayarlayabiliyorsunuz. DPI ön ayarları 400, 800, 1600 ve 3200 formunda olurken, profilleri de şekillendirebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde HyperX Pulsefire Haste’in bu sınıf için çok başarılı bir model olduğunu söyleyebiliriz. Şayet rekabetçi oyunlara ilgi duyuyorsanız bu tip bal petekli ve ekstra hafif fare dizaynlarına yönelmeniz hakikat bir karar olacak. Bu ister Pulsefire Haste olur ister farklı bir model olur, o mevzuda tercih olağan ki sizin. Lakin Pulsefire Haste, güzel bir model ve hararetli oyun seansları süratli ve hafif fare arayanların beklentisini karşılayacaktır. Fiyatı da tekrar bu sınıf için uygun durumda; şu an Pulsefire Haste’i piyasada 444 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %87

+ Son derece hafif
+ Simetrik yapı
+ Dayanılmaz sensör
+ Petekli tasarım
+ Kavrama bandı
+ Uzun ve esnek kablo

– Klik sesleri
– Tuşlar nispeten sert

Kimler HyperX Pulsefire Haste Satın Almalı?

Yüksek süratte, düşük tartıda, istikrarıyla ve dizaynıyla stabil bir fare arayanlar HyperX Pulsefire Haste’i değerlendirebilirler.

HyperX Pulsefire Haste Alternatifleri Neler?

HyperX Pulsefire Haste’e alternatif olarak Cooler Master MM711 modeli de kıymetlendirilebilir.

HyperX Pulsefire Haste Teknik Özellikleri

 • İlişki USB 2.0
 • Sensör Pixart PAW3335
 • DPI 16000 DPI’ya kadar
 • Tuş 6 adet
 • Sürat 450 ips
 • Hızlanma 40G
 • Dayanıklılık 60 milyon tıklama
 • Sorgulama Suratı 1000Hz
 • RGB Işıklandırma Var
 • Boyutlar 38 x 66 x 124 mm
 • Yük 59 gr.

18 Mart 2021
86 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?