En güzel bilim kurgu filmleri! Gelmiş geçmiş, en uygun 59 bilim kurgu sineması

En güzel bilim kurgu filmleri! Gelmiş geçmiş, en uygun 59 bilim kurgu sineması

Meskende vakit geçirmeyi seven bireyler kendi zevklerine nazaran sinema izlerler. Özellikle bilim kurgu filmleri farklı dünyalarda seyahate çıkarıp, daha fazla düşünmeyi ve yeterli vakit geçirmeyi sağlıyor. Bilim kurgu film türünden hoşlanıyor lakin ne izleyeceğinize karar veremiyorsanız sizin için IMDb puanına nazaran hazırladığımız en âlâ 59 bilim kurgu sinemaları listesi yazımıza göz atabilirsiniz. Şimdiden düzgün seyirler!

59. THE MIDNIGHT SKY

IMDb: 5,6

The Midnight sineması konusu: 

58. TAU

IMDb Puanı: 5,8

Tau sineması konusu nedir? Bir bayan, fütürist bir akıllı meskende bir bilim adamı tarafından esir tutulur ve meskeni denetim eden yapay zeka ile birlik olarak kaçmaya çalışır.

57. DERİN SULAR (UNDERWATER)

IMDb Puanı: 5,8

Underwater sineması konusu nedir? Derin deniz sondaj şirketi için çalışan okyanus araştırmacılarından oluşan bir takım, gizemli bir sarsıntının Mariana Çukuru’nun tabanında bulunan derin su araştırma ve sondaj tesislerini harap etmesinden sonra inançlı alana ulaşmaya çalışır.

56. ÖLÜMCÜL MAKİNELER / MORTAL ENGINES

IMDb: 6,1

Ölümcül Makineler sineması konusu: Kentlerin tekerlekler üzerinde gezindiği ve hayatta kalmak için birbirlerini tükettiği kıyamet sonrası bir dünyada, iki kişi Londra’da buluşur ve bir komployu durdurmaya çalışır.

55. CODE 8

IMDb: 6,1

Code 8 sineması konusu nedir? Süper güçlü bir inşaat emekçisi, hasta annesine yardım etmek için para toplamak hedefiyle bir küme hatalının ortasına düşer.

54. LABİRENT: SON İSYAN / MAZE RUNNER: THE DEATH CURE

IMDb Puanı: 6,2

Labirent: Son İsyan konusu nedir? Genç kahraman Thomas, “Flare” olarak bilinen ölümcül bir hastalığa deva bulmak için bir misyona çıkar.

53. VAKİT TUZAĞI / TIME TRAP (2017)

IMDb Puanı: 6,3

Vakit Tuzağı sineması konusu nedir? Bir profesör bir mağaraya girer ve kaybolur. Öğrencilerinden kimileri onu aramaya gelir ve mağarada sıkışıp kalırlar.

52.  YARATIK: COVENANT / ALIEN : COVENANT

IMDb Puanı: 6,4

Yaratık: Covenant sinemasının konusu nedir?

51. OVERLORD OPERASYONU (2018)

IMDb Puanı: 6,6

Overlord Operasyonu konusu nedir? 2. Dünya Savaşı’nda, müttefik güçlerin Normandiya’ya asker çıkarması yapacağı günün arifesinde, bir küme Amerikalı paraşütçü, düşman çizgisinin ardında bırakılır. Askerlerin buraya bırakılmasının emeli atağın başarısı için değerli bir vazifesi gerçekleştirmektir. Ama askerler amaçlarına yaklaşırken beklenmedik bir şeyle karşılaşırlar. 

50. BIRD BOX

IMDb Puanı: 6,6

Bird Box sineması konusu nedir? Görülmeyen uğursuz bir varlığın toplumun birçoklarını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, bir anne ve iki çocuğu güvenli bölgeye ulaşmak için umutsuzca bir teşebbüste bulunur.

49. YOK OLUŞ (ANNIHILATION)

IMDb Puanı: 6,8

Yok Oluş sineması konusu nedir? Bir biyolog, tabiat kanunlarının geçerli olmadığı gizemli bir bölgeye tehlikeli, bilinmeyen bir keşif seyahatine masraf.

48. PROMETHEUS 

IMDb Puanı: 7,0

Prometheus sineması konusu nedir? Prometheus ile yeni bir mitoloji yaratan Scott, insan ırkının dünya üzerindeki köklerini araştıran bir grubun öyküsünü anlatıyor. Bu serüvende kainatın en karanlık köşelerine sürüklenen grubun kökleri ararken buldukları, dünyanın sonunu getirebilecek bir şey oluyor. Bu durumda artık bununla savaşıp, insan ırkını bu bilinmez tehlikeden kurtarmaları gerekiyor.

47. THE PLATFORM

IMDb Puanı: 7,0

The Platform sineması konusu nedir? Seviye başına bir hücre olan dikey bir hapishane. Hücre başına iki kişi. Tek bir yemek platformu ve üstten aşağıya beslemek için günde iki dakika. The Platform’da hapsolmuş sonsuz bir kabus.

46. GÖRÜNMEZ ADAM / THE INVISIBLE MAN (2020)

IMDb Puanı: 7,1

The Invisible Man sineması konusu nedir? Cecilia’nın istismarcı eski sevgilisi ölüp servetini bıraktığında, Cecilia vefatının bir aldatmaca olduğundan şüphelenir. Bir dizi tesadüf ölümcül hale gelirken Cecilia, kimsenin göremediği biri tarafından avlandığını kanıtlamaya çalışır.

45. DERİN KARANLIK / PITCH BLACK (2000)

IMDb Puanı: 7,1

Derin Karanlık sineması konusu

44. 13. KAT / THE THIRTEENTH FLOOR (1999)

IMDb Puanı: 7,1

13. Kat sineması konusu nedir? 1937’nin sanal gerçeklik simülasyonunu çalıştıran bir bilgisayar bilimcisi, meslektaşı ve akıl hocası öldürüldüğünde birincil kuşkulu olur.

43. BLACK MIRROR: BANDERSNATCH

IMDb Puanı: 7,2

Black Mirror: Bandersnatch sinemasının konusu nedir? Genç bir programcı, çılgın bir müellifin fantastik romanını bir görüntü oyununa uyarladığında gerçeği sorgulamaya başlar.

42. DEĞİŞEN DÜNYANIN İNSANLARI / FAHRENHEIT 451 (1966)

IMDb Puanı: 7,2

Fahrenheit 451 sineması konusu nedir? Baskıcı bir gelecekte, vazifesi tüm kitapları yok etmek olan bir itfaiyeci, vazifesini sorgulamaya başlar.

41. MAYMUNLAR CEHENNEMİ: SAVAŞ / WAR FOR THE PLANET OF THE APES

IMDb Notu: 7.4

Maymunlar Cehennemi: Savaş / War for the Planet of the Apes sinemasının konusu nedir? Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde Kobo’nun ihanetine uğrayarak, ırkından büyük kayıplar veren Sezar, insanlığın onları affetmeyeceğini bilerek savaşa hazırlanıyordu. 3 yıl sonra gelen devam sineması Maymunlar Cehennemi: Savaş, bizi bir evvelki sineması bıraktığımız yerden alıyor ve savaşın ortasına götürüyor. Sezar her ne kadar savaşmak istemeyip, barışı seçse de, insanlık ismine savaşan Albay, acımasızlığı ile nam salıyor ve maymunların kökünü kazımak için her türlü yolu deniyor. Lakin Sezar’ın da Albay karşısında boyun eğmeye niyeti yok. Artık iki ırkın da geleceğinin bahtı bu yüzleşmeye bağlıdır…


40. LİMİT YOK / LIMITLESS

IMDb Notu: 7.4

Limit Yok / Limitless sinemasının konusu nedir? Hayatı pek de parlak olmayan Eddie, New York’ta sistemsiz bir hayat yaşayan ve pek de başarılı sayılmayacak bir müelliftir. Kız arkadaşından ayrıldığı bir gün yolda eski bir arkadaşıyla tanışan Eddie’nin hayatı büsbütün değişecektir. Eski arkadaşından aldığı bir hap, Eddie’nin beyninin tam kapasite çalışmasını sağlıyordur. Bu ilaç sayesinde eski dünyası değişen, hayata farklı bir gözle bakmaya başlayan Eddie paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekaya sahip olur. Lakin ortadan çok vakit geçmez, bu yüksek güçün yan tesirlerinin ortaya çıkması gecikmez…

39. BİLDİRİ / CONTACT

IMDb Notu: 7.4

Bildiri / Contact sinemasının konusu nedir? Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı omurlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway SETI isimli programda çalışan, dünya dışı varlıkları araştıran bir takımın kıymetli gökbilimcilerinden biridir. Çocukluğundan bu yana umudunu asla kaybetmeyen ve her seferinde daha tutkulu bir halde radyo sinyallerini dinleyen bayan gereksinimi olan fon dayanağını de elde ettiğinde, rekabetçi çalışma ortamına ve uğradığı haksızlaklara karşın, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan birinci bildirisini alacaktır.

38. ROBOT POLİS / ROBOCOP

IMDb Notu: 7.5

Robot polis / RoboCop sinemasının konusu nedir? Yıl 2028’dir ve robot teknolojisinde dünya önderi OmniCorp, şirkete milyarlar akıtmak için altın bir fırsat görür. Detroit’teki kabahat dalgasının önüne geçmeye çalışan polis Alex Murphy ağır yaralanınca, OmniCorp kısmen insan, kısmen robot bir polis memuru yaratma talihini yakalar.

OmniCorp her kentte bir RoboCop hayal etmektedir ve programın başarılı olması için pürüz tanımayacaktır. Ama o makinenin içinde hâlâ adalet için savaşan bir insan vardır.

37. VAKTİN ÖTESİNDE / PREDESTINATION

IMDb Notu: 7.5

Vaktin Ötesinde / Predestination sinemasının konusu nedir? Sıkı bir bilimkurgu sineması olan Predestination, vakitte seyahat edip olmuş ya da muhtemel olayların önüne geçmeye yahut suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal casusun öyküsünü husus eder. Kapalı bir serivise bağlı çalışan casusun son misyonu ise; 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın vefatından sorumlu olan Fiyasko Bombacısı isimli kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır… Misyonu için 1970 yılına New York’ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan casus orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir köşe müellifiyle tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir…

36. SESSİZ BİR YER / A QUIET PLACE

IMDb Notu: 7.5

Sessiz Bir Yer / A Quiet Place sinemasının konusu nedir? 2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir ömür sürmektedir. Şimdi büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir halde konuşmamakta, işaret lisanıyla anlaşmaktadır. Lakin bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Lakin günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Dingin sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini çabucak çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir…

35. UPGRADE

IMDb Puanı: 7,5

Upgrade sinemasının konusu nedir? Eşiyle birlikteyken zalimce hücuma uğrayan Grey Trace, karısını akında kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder mucitten vücudunu geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak isimlendirilen yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden şahıslardan intikam almak için yola koyulur…

 34. SİNEK / THE FLY

IMDb Puanı: 7,6

Sinek / The Fly sinemasının konusu nedir? Seth Brundle, karizmatik bir karakteri olan, hafif çılgın bir bilim adamıdır. Bayan gazeteci Veronica Quaife, hususun teleportasyonu yani ışınlanma üzerinde çalışan bu genç dahiyi haber konusu yapmıştır. Genç bayan Brundle’ın birinci kez bir canlıyı ışınlamayı başardığı zafer anına şahit olur. Lakin ışınlanma modülüne Brundle ile birlikte girmiş olan küçücük bir sinek, herkesin gözünden kaçmıştır.Genç bilim adamı ve hoş gazeteci ortasında gelişen duygusal yakınlaşma, kısa müddet içinde Brundle’da gelişen ruhsal ve fizikî farklılıklar tarafından gölgelenecektir. Brundle’ın moleküler yapısının bir sineğinkiyle birbirine karışmış olduğu anlaşıldığında, iki sevgilinin gözleri önünde gerçekleşen acı verici trasformasyon süreci, vakte karşı bir yarışa dönüşür.

33. GRAVITY

IMDb Puanı: 7,7

Gravity sinemasının konusu nedir? Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden evvel son vazifesine çıkan yetenekli ve tecrübeli astronot Matt Kowalsky’nin idaresindeki mekikte birinci uzay seyahatine çıkar. Her şey yolunda üzere görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. İkili dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

32. MAYMUNLAR CEHENNEMİ: ŞAFAK VAKTİ / DAWN OF THE PLANET OF THE APES

IMDb Notu: 7.6

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti / Dawn of the Planet of the Apes sinemasının konusu nedir? Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde genleri değiştirilmiş, isyancı maymun Caesar’ın kaçışının üzerinden on sene geçmiştir. Genetik evrim geçirerek daha da zekileşen Caesar, kendisi üzere hayli akıllı olan öteki maymunlarla birlikte büyük bir maymunlar ordusu kurmayı başarmıştır. Caesar’ın önderlik ettiği bu maymunlar 10 yıl öncesinde yayılan ölümcül bir virüs salgınından kurtulmayı başaran bir küme beşerle karşı karşıya gelir. Ve her iki tıbbın de tek bir hedefi vardır, yeni dünya sistemini oluşturan ve kelam sahibi olan tıp olmak!

31. EX MACHINA

IMDb Puanı: 7,7

Ex Machina sinemasının konusu nedir? Henüz 24 yaşındaki Caleb, yalnızca Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en değerli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ meskeninde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir müsabakada, Nathan’ın dağ konutunda 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Ama içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ isminde hoş bir robot kızın vücudunda, dünyanın birinci gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

30. GATTACA

IMDb Puanı: 7.8

Gattaca sinemasının konusu nedir? Teknolojinin ve bilimin durmak bilmeksizin ilerlediği bir yüzyıldayız. Bilim artık kusursuz insan modelleri üretebilmekte ve ortaya çıkan ırk, üstün insan niceliklerini taşımaktadır. Özel gayeler ve mevkiler için yaratılan bu beşerler, eski insanlığın yerini almakta ve onları hayattan soyutlamaktadır. Bu eski insanlardan biri olan astronot adayı Vincent, kıymetli bir şirkette fakat temizlikçi olarak iş bulabilecek duruma gelir. Lakin bu süreçte kurduğu bir tezgah sayesinde yüksek bir mevkide iş bulur. Şirkette vuku bulan bir cinayeti çözmek için görevlendirilen özel dedektif, Vincent’ın sırrını açığa çıkaracaktır.

29. AVATAR

IMDb Puanı: 7,8

Avatar sinemasının konusu nedir? Bir hırsızlık olayında ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora ismindeki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi isminde giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine has bir lisanları, dünya görüşleri ve hayat biçimleri olan halkın ortasına karıştığında tabiat ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, kelam konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar isminde bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon emelli Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme istekli dahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için öbür bir hayat var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli vücudu değişime uğrayarak fonksiyonel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, apansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından muhafazaya karar verir.

28. AZINLIK RAPORU / MINORITY REPORT

IMDb Puanı: 7,9

Azınlık raporu / Minority Report sinemasının konusu nedir? Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve birtakım teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden evvel farkedip suçluları yakalayan özel bir polis ünitesinin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, aniden bilakis döner. Anderton’ın şefi olduğu ünite, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur… Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık John’un başının belası haline gelmiştir.

27. YASAK BÖLGE 9 / DISTRICT 9

IMDb Puanı: 7,9

Yasak Bölge 9 sinemasının konusu nedir? 1982 yılında hayatta kalan son uzaylıların, ömürlerini idame ettirebilmek için dünyayı mesken tutmalarının kıssası anlatılıyor. Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma takımı tarafından keşfedilip müşahede altına alınırlar. MNU isimli özel bir şirketin kontrolü altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylelikle de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA’sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe gizemli bir virüs tarafından taarruza uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket artık kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9’a gerçek yola çıkacaktır.

26. BİR OBURUNUN YÜZÜ – TANIN NO KAO

IMDb Notu: 8.0

Tanin No Kao, Bir Oburunun Yüzü isimli sinemanın konusu nedir? Sinemada, çalıştığı iş yerinde geçirdiği kaza sonucu yüzü tanınmayacak hale gelen Okuyama’nın yaşadığı değişim. Geçirdiği ameliyat ile bir oburunun yüzü Okuyama’ya nakledilir. Okuyama yeni yüzü ile dünyayı ve kendi iç dünyasını sorgulamaya başlar. Psikolojisi alt üst olur.

25. KARANLIK SEYAHAT / DONNIE DARKO

IMDb Puanı: 8.0

Karanlık Yolculuk/ Donnie Darko konusu nedir? Karanlık Seyahat, genç bir adamın gizemli macerasını husus ediyor. Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra gerçek sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın tartısı altında, tüm toplumsal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

24. 12 MAYMUN / TWELVE MONKEYS

IMDb Puanı: 8.0

Twelve Monkeys/ 12 Maymun konusu nedir? Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin vefatına yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda hayatlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir tahlil yolu bulan beşerler, vakitte geriye gidebilecekleri bir vakit makinesi yaparlar. Birinci test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole istekli olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi üzere bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek manada akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

23. AŞK / HER

IMDb Puanı: 8.0

Her/ Aşk sinemasının konusu nedir? Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte az bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece cazibeli bir bayan olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve yalnızca bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte farklı bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla ortasındaki bağlantı de gittikçe tuhaflaşır.

22. BIÇAK SIRTI / BLADE RUNNER 2049

IMDb Puanı: 8.0

Blade Runner 2049/ Bıçak Sırtı konusu nedir? Bıçak Sırtı, çekildiği yıldan çok uzak bir periyotta, 2019 yılında, dünyanın artık distopik bir hayat alanı haline geldiği bir devirde geçer. Tyrell üzere devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan cinsinden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve yasa dışı işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, misyonunu bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir küme replikantı yakalamak için verilen son bir vazifesi kabul eder. Lakin iki milyon insanın yaşadığı bu kentte görünüm olarak beşerden hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

21. LOGAN: WOLVERINE

IMDb Puanı: 8.1

Logan: Wolverine sinemasının konusu nedir? Logan: Wolverine’de, yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika hududunda saklanmaktadır. Ama Logan’ın dünyadan gizlenmesi ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Artık Wolverine’de genç bir bayan klonunu Nathanial Essex’in liderliğindeki makûs bir tertipten korumalıdır.

20. SOLARIS / SOLYARİS

IMDb Puanı: 8,1

Solyaris/ Solaris sinemasının konusu nedir? Besbelli bir bilince sahip bir gezegendir Solaris. Oraya gelen dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahele ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. Burada olanları araştırmakla misyonlu olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden hissesini alacaktır elbet. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir. Tarkovski’nin üzerinde çok durulan bu çalışması, kimi yerlerde Kubrick’in 2001’ine Rusya’nın verdiği cevabı olarak bedellendirilmektedir. Fakat genel olarak bağımsız bir çalışmadır. Hatta bir roman uyarlaması olduğu halde özgünlüğünü koruduğu söylenebilir.

19. THE THING / ŞEY

IMDb Puanı: 8,1

Şey/ The Thing sinemasının konusu

18. VEFAT TAKİBİ / BLADE RUNNER

IMDb Puanı: 8,1

Blade Runner/ Mevt takibi konusu nedir? Tehlike neredeyse Triton çoklukla onun tam ortasındadır ve de oyunu kurallarına nazaran oynamamaktadır. Irak’taki misyonundan isteği dışında terhis edildikten sonra, Triton’un hoş eşi Kate, müthiş bir katilin acımasız mücevher hırsızları çetesi tarafından kaçırılır. Artık Triton onu kurtarmak için, en güçlü silahını yani kendisini kullanarak savaşmak zorundadır.

17. JURASSIC PARK

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park konusu nedir? Jurassic Park’ta fosilleşmiş bir sivrisinekten çıkarılan dinozor kanı, bilimadamlarına DNA ile yine dinozor yaratma imkanı verir. Dr. Hammond, bu DNA’dan yola çıkarak genetik olarak dinozorlar geliştirir ve bir çeşit hayvanat bahçesi açar.Çeşit çeşit dinozorların canlı olarak görülebileceği bu özel hayvanat bahçesinin birinci test ziyaretçileri ise bir avukat, bir matematikçi, bir dinozor uzmanı ve bir bitkibilimci ile Hammond’un torunlarıdır. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, bütün dinozorlar adada özgür kalırlar.

16. MAD MAX: FURY ROAD

IMDb Puanı: 8,1

Mad Max: Fury Road konusu nedir? Mad Max: Fury Road’da, güçlü geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en yeterli yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Tekrar de bir biçimde kendini Furiosa isimli başkanlarının peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, daima kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir kümenin ortasında bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede kıymetli kaybının peşindedir.

15. OTOMATİK PORTAKAL – A CLOCKWORK ORANGE

IMDb Puanı: 8,3

Otomatik Portakal’ın konusu nedir?

14. METROPOLİS

IMDb Puanı: 8,3

Metropolis konusu nedir? Metropolis’te, insanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve üstte daha konforlu bir ömür süren yönetici sınıf. Yeraltında yaşayan emekçiler şiddetli bir hayat sürerken, yönetici sınıf konforlu bir hayat sürer. Hayatlarından epeyce mutlu olan yönetici sınıf, ömür çabası veren yeraltındakilerin durumu pek de önemsemez. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

13. 2001: UZAY YOLU MACERASI / 2001: A SPACE ODYSSEY

IMDb Puanı: 8,3

2001: A Space Odyssey/ 2001: Uzay yolu macerası konusu nedir? 2001: Uzay Macerası’nda bir küme primat ıssız bir yerde yemek için hengame etmektedirler. Hengameleri, ansızın yanıbaşlarında beliren gizemli siyah bir taş sebebiyle bölünür. Ansızın beliren bu taş, primatların birinci sefer alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylelikle evrimin en kıymetli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.2001’de, bir evvelki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen gizemli sinyallerin gerisinde birebir siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine yanlışsız yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 isminde, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

12. YARATIĞIN DÖNÜŞÜ / ALIENS

IMDb Puanı: 8,3

Aliens/ Yaratığın dönüşü konusu nedir? Bir yaratığın intikamını bahis alan sinema yaratığın tekrar dirilip kenti basması ve çeşitli yerlere istila etmesini anlatıyor.

11. SİL BAŞTAN / Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDb Puanı: 8,3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind/ Sil Baştan sineması konusu nedir? Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın kıssasını anlatıyor. İki yıl boyunca birlikte olduğu sevgilisinden hayli şaşırtan bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilgilerini büsbütün hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, tıpkı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan bağlantıyı gözler önüne serer. Adam da bir sefer daha epeyce âlâ başlayan ve sonradan tadı kaçan ilgiyi izler. Ancak vakit geçtikçe ve sıra yaşanılan hoş şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

10. VOL.İ / WALL-E

IMDb Puanı: 8,4

Wall-e/ Vol.i konusu nedir? Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Sinemada, insanoğlu çok kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip diğer bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme vazifesi sempatik bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, öbür bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sempatik robotun ortasında filizlenen dokunaklı münasebet türlü zorluklara karşın direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Sinema tüketim çılgınlığına ve insan tipinin kendi yaşadığı doğal etrafa verdiği ziyanlara dair değerli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer.

9. NATHAN’S KINGDOM

IMDb Puanı: 8,4

Nathan’s Kingdom sinemasının konusu nedir? Nathan’s Kingdom, husus bağımlısı kız kardeşi ile gayret eden genç bir otistik adamın öyküsü. Birlikte el ele vererek ömürlerini sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip hayali bir krallık bulmak için kendilerini tehlikeye atarlar.

8. YARATIK / ALIEN

IMDb Puanı: 8,4

Alien/ Yaratık sinemasının konusu

7. İTİBAR / THE PRESTIGE

IMDb Puanı: 8,5

İtibar / The Prestige sinemasının konusu nedir? İtibar, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın kıssasını anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir şov esnasında Julia ölünce Robert, onun vefatından Alfred’i kabahatler ve birbirlerine düşman olurlar. Vakit içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

6. TERMİNATÖR 2: MAHŞER GÜNÜ / TERMINATOR 2: JUDGMENT DAY

IMDb Puanı: 8,5

Terminator 2: Judgment Day/ Terminatör 2: Mahşer Günü konusu nedir? Terminatör 2: Mahşer Günü, 2009 yılında geçmektedir. Sarah Connor’ı öldürme misyonunda başarısızlığa uğrayan Synet robotları, T-1000 isminde yeni bir robot üretirler. Bu yeni “Terminatör” geçmişe dönerek insan direnişinin gelecekteki önderi olacak Sarah’ın oğlu John Connar’ı öldürmeye programlanır. Ancak bir öteki robot T-800 de John’u müdafaaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun bahtını belirleyen tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha evvel bulacaktır?

5. CRONUS

IMDb Puanı: 8,5

Cronus sinemasının konusu nedir? Toplumdan uzakta yaşayan amnezyası (Hafıza kaybı) olan bir kişi, uyandığında ölülerden anıları çıkaran bir aygıt icat ettiğini fark eder. Bu anıları da kim olduğunu bulmak için ve kendisinin daha harika bir versiyonunu çıkarmak için kullanır.

4. GELECEĞE DÖNÜŞ / BACK TO THE FUTURE

IMDb Puanı: 8,5

Back To The Future/ Geleceğe Dönüş konusu nedir? Geleceğe Dönüş’te, meczup dolu bilimadamı Dr. Brown vakitte seyahati mümkün kılan bir otomobil geliştirir. Bu makineyi birinci kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir atak, kendi mukadderatını enteresan bir noktaya sürükleyebilecek bir kusura sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu yanılgıyı bir formda düzeltmeye çalışmak olacaktır.

3. YILDIZLARASI / INTERSTELLAR

IMDb Puanı: 8,6

Interstellar/ Yıldızlararası konusu nedir? Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve hüneri yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; emeli iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, şimdi 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için kuvvetli bir karar alması gerekir…

2. MATRİX / THE MATRIX

IMDb Puanı: 8,7

The Matrix/ Matrix konusu nedir? Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri hayal, başkası ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini öbür bir dünyaya götürebilecek hoş yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin hayatını denetim ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

1. BAŞLANGIÇ / INCEPTION

IMDb Puanı: 8,8

Inception/ Başlangıç sinemasının konusu nedir? Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu düş görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki pahalı sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu seçkin mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Fakat, tıpkı vakitte bu durum onu memleketler arası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi şayet imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Kusursuz soygun yerine, Cobb ve kadrosundaki profesyoneller bu sefer tam aykırısını yapmak zorundadır; misyonları bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Şayet başarırlarsa, kusursuz kabahat bu olacaktır.

Fakat ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini evvelden iddia ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini yalnızca Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Olay yeri ise zihniniz.

En düzgün bilim kurgu sinemaları listesini beğendiyseniz, aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

  • Gelmiş geçmiş dünyanın en güzel 13 virüs bahisli sineması
  • Paralel cihan bahisli en uygun sinemalar
  • Kesinlikle izlemeniz gereken unutulmaz filmler! İşte IMDb Top 25 listesi!
  • IMDb puanı en yüksek dehşet filmleri! Tüm vakitlerin 30 en güzel endişe filmi!
  • Karantinada izlenebilecek IMDb puanı yüksek aksiyon ve kabahat temalı 30 sinema

26 Mart 2021
53 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?