Eski Microsoft Edge İçin Kaçınılmaz Son Nihayet Geldi

Eski Microsoft Edge İçin Kaçınılmaz Son Nihayet Geldi

Aralık 2018’de Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium ile çalışan (ve internet kullanıcıları tarafından Chredge ismi verilen) yeni bir Edge sürümü ile değiştireceğini duyurmuştu. Yaklaşık bir yılın akabinde da Edge Chromium, Ocak 2020’de genel olarak kullanılabilir hale geldi.

Artık ise EdgeHTML ile çalışan özgün Edge’in, ya da anılan ismi ile Edge Legacy‘nin takviyesi sona eriyor. Tarayıcı, bundan sonra güvenlik güncellemeleri almayacak. Hatta önümüzdeki aydan itibaren eski Edge, Windows 10 sürüm 1803 ve üstündeki kullanıcılar için Salı yamaları ile kaldırılacak. Microsoft, 1507 yahut 1607 üzere Uzun Periyodik Hizmet Kolunda olanlar için planlarını belirtmiş değil fakat tarayıcının manuel olarak yüklenmesinin gerekeceği kestirim edilebilir. Ayrıyeten bu değişiklik, bu ayın ilerleyen periyodunda yayımlanacak önizleme güncellemesinde de gerçekleşecek.

  • En Düzgün Web Tarayıcıları 2021: Hangi Tarayıcı Daha Uygun?

Hala desteklenmekte olan WebView bu değişiklikten etkilenmeyecek. Web üzerindeki uygulamaların pek birçoklarında kullanılan WebView’in takviye almaya devam etmesi ile bu uygulamaların çalışması engellenmeyecek. Lakin hazır olduğunuzda uygulamanızı Chromium tabanlı WebView2’ye taşımanız tavsiye ediliyor.

Edge Chromium geçtiğimiz Ocak ayında genel olarak kullanıma sunulmuş olsa da, yayım süreci hala epeyce yavaş bir biçimde ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayına kadar bu güncelleme kimseye ulaşmamıştı. Ocak ayından o vakte kadar genel kullanım, Beta, Dev yahut Canary kanallarına katılmak yerine tarayıcının stabil bir sürümünü yükleyebilmeniz manasına geliyordu. Ekim ayında sunulan Windows 10 sürüm 20H2 ile birlikte Microsoft, Windows 10 üzerinde yeni tarayıcıyı sunmaya başladı. Önümüzdeki ay da işletim sisteminin eski sürümlerinde olan işletmeler sorunu çözülecek.

Microsoft temel olarak, Edge Chromium ile çabucak her yere ulaşma kelamı vermişti ve bu da macOS ve Windows’un eski sürümlerine de sunulacağı manasına geliyor. Linux sürümü ise daha sonra sunulacak. 

Şayet hala Edge Legacy kullanıyorsanız önümüzdeki aya kadar inançta olduğunuz varsayılabilir. Lakin tarayıcının önümüzdeki ay değiştirilmesine yönelik hazırlanmanızda fayda var.

22 Mart 2021
140 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?