Ford, BMW ve Honda… Araba Devlerinden Arkası Arkasına Açıklamalar!

Ford, BMW ve Honda… Araba Devlerinden Arkası Arkasına Açıklamalar!

Yonga üreticilerinin tüm gayretlerine karşın, yarı iletkenlerde yaşanan kıtlığın yol açtığı üretim krizi devam ediyor. Üstelik daha da berbata gidiyor üzere görünüyor. Oyun konsollarından TV’lere kadar çabucak her alan, bu krizin tesirlerini hissediyor. Örneğin piyasada stın alacak bir PlayStation 5 ya da Xbox Series X bulamıyorsunuz ve bunun en büyük nedeni de yaşanan yonga krizi. Ve görünüşe nazaran artık, araba üretiminin de bu krizden etkilendiği görülüyor.

Ford, yonga üretim kıtlığının mevcut mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltmalarını gerektireceğini açıklamış durumda. Honda da, önümüzdeki ay üç mahallî fabrikasında üretimi beş ila altı gün mühletle durduracağını duyurdu. Son olarak BMW, Almanya ve İngiltere’deki tesislerindeki gecikmeler konusunda bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Arabalar, frenleme sistemlerinden park yardımı sistemlerine kadar pek çok mevzuda yarı iletkenlere gereksinim duyuyor. Yonga üretiminde yaşanan problem da, işte bu yüzden otomotiv kesimini makûs vuruyor.

Bu kriz, yeni müşterilerin de satın alacak araç bulmakta zorlanmasına yol açıyor. The New York Times’a nazaran Alman devi Porsche,  ABD’deki müşterilerine otomobillerini teslim almaları için en azından 12 hafta beklemek zorunda kalabileceklerini açıklamış durumda.

Şimdilik Ford, BMW ve Honda’dan açıklama gelmiş olsa da, öteki otomotiv devlerinin de emsal açıklamalar yapmasını bekliyoruz. Çünkü yonga krizi şimdi sona erecek üzere görünmüyor.

15 Mayıs 2021
11 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?