Geliştirilen Yeni Disk Teknolojisi İle Tüm Netflix Tek Bir Diske Sığacak!

Geliştirilen Yeni Disk Teknolojisi İle Tüm Netflix Tek Bir Diske Sığacak!

Araştırmacılar, 12 cm’lik bir optik diskin içine 28.000 25GB Blu-Ray’e muadil ölçüde datayı sığdırmayı başardı. Bu da varsayımı kapasiteyi 700TB’a yükseltiyor. Yani kaba bir hesap yaptığımızda, tek bir diske bütün Netflix’i sığdırmak mümkün oluyor.

Şangay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USST), RMIT Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) akademisyenler, optik ortamda data yoğunluğunu artıran bir yol icat etmek için ortaklaşa çalıştılar.

Science Advances mecmuasında yayınlanan bir makalede araştırmacılar, lazerle aktifleştirilmiş optik bilgi depolamanın artan data taleplerini karşılamak için en güzel seçeneği sunarken, ışığın farklılaşan tabiatının kaydedilebilen bilgi bitlerinin boyutunu sınırladığını tez ediyor. Bu da optik disklerin depolama kapasitesini sınırlıyor.

Araştırmacılar, gibisi görülmemiş bir bilgi yoğunluğu elde etmek için grafen oksit pullarını dönüştürülmüş nanopartiküller ile birleştiren yeni bir nanokompozit gereç kullanıyor. Teknolojinin kıymetli olmayan daima dalga lazerleri kullandığını ve bunun da değerli ve hacimli darbeli lazerlere dayanan klasik optik yazma tekniklerine kıyasla işletim maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacağını belirtiyorlar.

29 Mart 2021
117 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?